Türk insanın yüzde 45’i geçim derdinde

Türk insanın yüzde 45’i geçim derdinde. Küresel kriz Türkiye’yi kötü etkiledi. WIN International tarafından yapılan araştırma sonucuna göre, geçim derdinde olan kişilerin hemen hepsi önümüzdeki aylarda harcamalarını azaltmayı planlıyor.

1 5 TÜRK İNSANINI GEÇİM TELAŞI SARDI
TÜRK İNSANINI GEÇİM TELAŞI SARDI

Geçim telaşı, Türk insanını sardı. Neredeyse nüfusun yarısı geçinememekten şikayetçi. WIN International tarafından araştırma Türk insanın yüzde 45’inin geçim derdinde olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yüzde 32’si önümüzdeki aylarda aktif olarak harcamalarını azaltmayı planladığını açıkladı.

2 5 PANDEMİ DÜNYA ÇAPINDA TÜM EKONOMİLERİ ETKİLEDİ

WIN Grubu, dünya genelinde 36 ülkeden vatandaşlar arasından 29 bin 739 kişinin görüş ve inançlarını araştıran Yıllık WIN Dünya Anketi, yayımladı. Araştırma, vatandaşların mevcut mali durumlarını ve enflasyonla nasıl başa çıktıklarını analiz ediyor.

Araştırmada, Rusya-Ukrayna savaşının ve pandeminin dünya çapında tüm ekonomileri etkilediği ve hayat pahalılığının çok önemli bir faktör haline geldiği görülüyor.

3 5 FİNANSAL DURUMU EĞİTİM VE YAŞ ETKİLİYOR

COVID-19 ve birçok ülkeyi etkileyen siyasi ve ekonomik krizler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler, yaşam maliyetinin artmasına neden oldu.

Birçok insan finansal açıdan o kadar mücadele ediyor ki dünya çapındaki vatandaşların sadece %25'i rahat bir şekilde yaşıyor.

4 5 FATURALARI ÖDEMEKTE ZORLUK ÇEKİLİYOR

Bir aile geçindiren 35 ila 44 yaşları arasındaki kişiler, yaşam maliyetleri nedeniyle en çok etkilenenler arasında.

Araştırma, katılımcıların eğitim seviyelerine göre de önemli farklılıklar olduğunu ortaya koyuyor.

Görüşülen kişilerin yarısından fazlası (%54) temel eğitim almış veya hiç eğitim almamış, faturalarını ödemekte güçlük çeken kişilerken, geriye kalanı daha yüksek eğitim düzeyindeki (yüksek lisansını tamamlamış) kişilerden oluşuyor.

5 5 EN ÇOK MALİ SIKINTI YAŞAYAN ÜLKE HANGİSİ?

Doktora yapmış kişiler ise bu konuda daha az zorluk yaşıyorlar (yalnızca %25'i maddi olarak zorlandıklarını söylüyor).

Ülke düzeyinde, Arjantin (%76), Lübnan (%69) ve Şili (%65) mali sıkıntı yaşayan nüfus oranının en yüksek olduğu ülkeler arasında.

Yorumlar
Kalan Karakter 800