Dünyanın en ilginç 15 mesleği!

Daha önce duymadığınız, aklınızın ucundan bile geçmeyen pek çok meslek var. Bu meslekler, birbirinden ilginç ihtiyaçların sonucu ortaya çıkmış. İşte dünyanın dört bir yanındaki en ilginç 15 meslek?

1 15 Evcil hayvan yiyeceklerini tadanlar

Hayvanlar konuşabilseydi insanlar da kedi ve köpek yiyeceklerini test etmek zorunda kalmazdı. Lezzetin yerinde olduğundan emin olmak için bir grup macerayı seven insan dokusundan sertliğine kadar bütün özellikler hakkında yorum yapmak hayvan mamalarını yerler. Marks & Spencer’ın gıda teknoloji uzmanı Simon Allison hayvan mamasını denedikten sonra hemen tükürdüğünü ve ağzını çalkalamak için koca bir bardak su içtiğini belirtmiştir.

2 15 Profesyonel uykucu

Uyuyarak para kazandığınızı düşünebiliyor musunuz? Evet siz de pijamalarını giyerek ve biraz kestirerek para kazanabilirsiniz. Şüphesiz dünyanın en ilginç mesleklerinden birini icra eden profesyonel uykucular para kazanmak için uyurlar özellikle de uykuyla ilgili araştırma projelerinde. Bu sayede doktorların ve bilim adamlarının uyku bozuklukları ile ilgili problemleri anlamalarına yardımcı olurlar.

3 15 Sahte eleştiri yazarı

Hiç kuşkusuz bu ilginç  iş hiç de etik değil. Ancak ne yazık ki bazı insanlar para kazanmak için firmalar adına sahte eleştiriler yazarlar ve bunları belli internet sitelerinde yayınlarlar.  Oteller, restoranlar ve ürünlerle ilgili sahte yazılar yapay olarak beğeni seviyesini arttırır ve rekabete neden olur.

4 15 Hindistan cevizi güvenlik mühendisleri
Hindistan cevizi güvenlik mühendisleri

Gezinen insanların kafasına hindistan cevizlerinin kazara düşmesini engellemek isteyen tatil köyleri hindistan cevizlerini palmiye ağaçlarından düşmeden önce toplayacak personeller alırlar. Bu ilginç meslek sahipleri ağaçlara tırmanırlar ve düşme tehlikesi olanları yerlerinden çıkarırlar.

5 15 İğrenç ve tehlikeli numaraları test edenler

Survivor ve Fear Factor gibi programlar katılımcılara kurtlar yedirirler veya hamam böcekleri yuttururlar. Peki bu programlar kendilerine dava açılmaması için ne yaparlar? Tabii ki bu iğrenç ve tehlikeli numaraları denemeleri için birileriyle anlaşırlar. Bu cesur yürekli insanlar hazırlık yaparlar ve bu numaraların güvenli olup olmadığını denerler. Sizce de ilginç bir meslek değil mi?

6 15 Tuvalet kağıdı koklayıcısı

Tuvalet kağıdı üreticileri ürünlerinin kullanım öncesi, kullanım esnasında ve kullanımdan sonra kokusuz olması ister. Tuvalet kağıtlarının kokusuz olup olmadığını anlamanın en iyi yolu nedir? Tabii ki tuvalet kağıdı koklayıcılarıyla çalışmak. Bu kişiler sayesinde üreticiler ürünlerinin olağandışı veya fark edilir derecede kokup kokmadığını öğrenirler.

7 15 IMAX ekran temizleyici
IMAX ekran temizleyici

İhtişamlı ve gerçek üstü büyüklükte olan IMAX ekranlar kirle ve tozla kaplanırsa hiçte etkili olmaz. Allahtan ki görüntü kalitesini düşünen firmalar var. IMAX ekran temizleme firması 1570 Cinema Services’in sahibi Michael Quaranto’ya göre en büyük zorluk ekranları sürekli olarak tozdan arındırmaktır. Ekranlar sürekli toz olduğundan temizlikçilerin iki veya üç ekran da bir vakumlu elektrik süpürgelerini boşaltmaları gerekiyor.

8 15 Tatil köyü su kaydırağı deneyicileri

Tabii ki bütün gün su kaydıraklarından kaymak ofiste oturmaktan iyidir. İngiliz tatil firması First Choice tarafından yükseklik, hız, hız kalitesi, iniş ve aynı zamanda güvenliğin test edilmesi açısından görevlendirilen Tommy Lynch’ e göre havuzlar ve su kaydırakları ailecek çıkılan tatillerin en önemli parçalarından biridir ve bu nedenle her şeyin doğru çalıştığından emin olunması gerekir.

9 15 Yolcu iticiler
Yolcu iticiler

Bu mesleğin orijinal ismi Oshiya . Yaptıkları iş biraz garip gelse de yalnızca profesyonel kişilerin çalışabildiği ciddi bir meslek. Demiryolu ağı oldukça gelişmiş olan Japonya’da trenler çok sık olarak kullanılıyor ve bu sebeple de hep kalabalık oluyor. Nüfusun yüksek olduğu şehirlerde trenlerin maksimum yolcu kapasitesine ulaşması için kapı önlerindeki kalabalığı iterek aracın içine girmelerini sağlayan kişilere Oshiya deniyor. Oshiya’lar sayesinde trenlerin kapıları kapanıp hareket edebiliyor. Bu mesleği çoğunlukla ek gelir kazanmak isteyenler ve öğrenciler tercih ediyor.

10 15 Profesyonel nedimeler
Profesyonel nedimeler

Düğününün gösterişli ve kalabalık olmasını isteyenler veya o özel günlerinde her şeyinizle ilgilenen arkadaşları olmayanlara özel bir hizmet. Gelinlere ve düğünlere, kişisel asistanlık hizmetleri veren şirketler, profesyonel nedimeleri kolayca ayarlıyor.

11 15 Profesyonel sarılıcılar
Profesyonel sarılıcılar

Asya’da ortaya çıkan bu iş kolu dünyaya yayılıyor. Mesleğin dezavantajı, sarılan kişiler arasında duygusal bir elektriklenme oluşma ihtimali… Oysa ki sarılıcıların tek isteği size sarılarak uyumanızı sağlamak ve sarılmanın rahatlatıcı etkisini hissettirebilmek. 

Genellikle kendisini anlayacak ve derdini dinleyecek kişiler ile sadece sıcacık bir sarılmaya ihtiyaç duyanlara hizmet veriliyor. 

12 15 Yas tutucular
Yas tutucular

İngiltere’de araç kiralama sistemine benzer Rent a Mourner diye bir sektör var. Yani insanlar araba kiralar gibi profesyonel yas tutucular kiralayabiliyor. Bu insanlar özellikle cenaze törenlerine gidip yas tutup ağlayarak para kazanıyor.

Bu kişiler isteğe göre törende yüksek sesle ağlayıp çığlıklar atarak, ağıtlar okuyup yerlerde yuvarlanarak ölen kişinin çok yakın bir tanıdığı gibi rol yapabiliyor.

Bu meslek ilk olarak 1970’li yıllarda Tayvan’da ortaya çıktı. Tayvan’da yaşayan gençler çalışmak ya da okumak için farklı şehirlere gittiklerinde bir yakınları vefat ettiği vakit cenazeye zamanında yetişemediklerinden böyle bir meslek grubuna ihtiyaç duyulmuş. Çünkü Tayvan’da ölenlerin ardından dövünerek ağlamak ve yas tutmak çok önemli.

13 15 Trafik zebraları
Trafik zebraları

Bolivya’da trafikte sağdan sola koşuşturan ve üstelik konuşabilen pek çok zebra görebilirsiniz. Bu sevimli zebralar. trafik kurallarının yerine getirilip getirilmediğini kontrol ediyor ve trafiğin güvenliğini sağlıyor. İnsanların koluna girip karşıdan karşıya geçiriyor veya yaya yolunda duran aracın önünde şov yapıyor. Ücretleri devlet tarafından karşılanan trafik zebraları çoğunlukla ek gelir elde etmek isteyen öğrenciler oluyor.

14 15 Deodorant koku testçileri
Deodorant koku testçileri

Toplu taşıma araçlarında maruz kaldığınız kötü kokular sizi rahatsız etse de gerçekte bu mesleği yapanlar var. Deodorant firmalarının ürünü test etmek için işe aldığı kişiler, ürünü sıktıktan sonra başka insanları kokluyor.

15 15 Mobilya deneyicisi
Mobilya deneyicisi

Firmaların mobilyalarını test ederek para kazanıyorlar. Mobilyaların üzerinde kıvranır, sallanır, arkaya yaslanır, öne yaslanır ve bütün rahatlık seviyelerini değerlendirir. Bir günde 200 farklı parça üzerinde bazı pozisyonları denemesi gerekir.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Ege Ozbay
Hiç böyle işlerin olduğunu bilmiyorum