Doğa dostu alışveriş için tavsiyeler

Günlük yaşantımızda verdiğimiz pek çok kararın dünya genelinde önemli bir etkisi bulunuyor. Çevreyi korumak ve israfı azaltmak için yapacağımız küçük değişikliklerin uzun vadeli etkileri olabilir. Sizce de bu kalıcı değişikliklere bir şans vermek güzel olmaz mıydı?

Güncelleme:

Yeniden kullanılabilir şişe ve bardak

Yeniden kullanılabilir şişe kullanarak, paradan tasarruf edebilir ve israfı azaltabilirsiniz. Bu, tek kullanımlık kapları da ortadan kaldıracaktır. Çoğu kutu ve şişe geri dönüştürülebilirken, üretilmeleri, şişeleme tesisine sevk edilmeleri ve ardından satın alınmak üzere mağazaya gönderilmeleri için çok fazla enerji gerekiyor. Tek su şişesi kullanılarak, plastik tüketimi büyük ölçüde azaltılabilirsiniz.

Alışveriş çantası

Tıpkı yeniden kullanılabilir su şişesi gibi, evde unutulmasına rağmen, hali hazırda yeniden kullanılabilir alışveriş çantanız olabilir. Hatırlamanıza yardımcı olması için alışveriş listenizin en üstüne ‘’ÇANTA ALMAYI UNUTMA’’ yazmayı deneyebilirsiniz. Pek çok market, torbalar için ekstra ücret koyuyor. Böylece bir kerelik plastik poşet kullanımınızı azaltırken birkaç kuruş tasarruf edebilirsiniz.

Etiketleri okuyun

Daha az ambalajlı ve/veya geri dönüştürülebilir ambalajlı ürünler satın alarak ürettiğiniz atık miktarını azaltabilirsiniz. Satın almadan önce etiketleri mutlaka kontrol edin.

Kompostlama

Çöpünüzdeki öğelerin yüzde 25'inin potansiyel olarak atık akışından alınabileceğini ve kompostalabileceğini biliyor muydunuz? Meyve ve sebze artıkları, yumurta kabukları, kahve telvesi, çim kupürleri ve yaprakların tümü kompostlanabilir. Kompostlama, daha önce bahsedilen yaşam tarzı değişikliklerinden daha fazla çaba gerektirse de size faydalı bir geri dönüş sağlayacaktır. Gübrelerden tasarruf edeceksiniz ve kendi sebzelerinizi yetiştirebileceksiniz. Ve muhtemelen daha iyi verim alacaksınız. Organik madde ayrıca daha fazla su emmek için sünger görevi görecektir, yani bitkilerinizi çok fazla sulamanıza gerek kalmayabilir, bu da paradan ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Plastik pipet kullanmayın

Mümkün olduğunda tek kullanımlık kahve fincanları, tek kullanımlık mutfak eşyaları, pipetler ve peçetelerden kaçınmaya çalışın. Plastik pipeti tamamen hayatınızdan çıkarın veya bunun yerine yeniden kullanılabilir metal olanları satın alın.  Bu ürünleri kullanımımızı azaltmak için yapabileceğimiz her şey hayatımızda büyük etki yaratacaktır.

İkinci el alın

Yeni bir şey satın almadan önce istek mi ihtiyaç mı diye düşünün. Bu size çok para kazandırabilir.  İkinci el eşyalar satın alarak, eşyaların çöpe gitmesini önlemenin yanı sıra yerel yardım kuruluşlarını da desteklemiş olacaksınız.

Yerel pazarları tercih edin

Yerel çiftçi pazarında alışveriş yapmak kazan-kazandır. İlk olarak, yerel çiftçileri desteklerken aynı zamanda büyük marketlerde bulabileceğinizden daha taze malzemeler elde edeceksiniz. Yerel olarak üretilen yiyeceklerin nakliye sırasında çok uzağa gönderilmesi veya soğutulması gerekmez. Yerel çiftçiler genellikle daha az paketlemeye ihtiyaç duyar. Ayrıca toplu gıda satan mağazalarda alışveriş yaparak ambalaj atıklarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz, ancak kendi kaplarınızla hazırlıklı gelmeniz gerekir.        

Kağıt kullanımını azaltın

Günümüzün dijital dünyasında, çoğu şirket faturaları e-posta ile sunar ve hatta bazıları bunu yapmak için teşvikler sunar. Daha fazla mağaza da e-makbuz sunuyor, bu harika çünkü iade etmeniz gerektiğinde kaybetmeleri daha zor. Tabletinizde veya bilgisayarınızda okuyabileceğiniz favori dergileriniz için dijital abonelikleri düşünün. Dijital abonelikler de genellikle basılı sürümden biraz daha ucuzdur.   

Yorumlar
Kalan Karakter 800