Organik Arıcılığa Destek Verilecek: Başvurular 23 Aralık'a Kadar Sürüyor

Bilindiği üzere arılar dünyamız için oldukça önemli. İnsanlık tarihi daha başlamamışken, arılar dünyada vardı. Doğa için önemli olan arılar, ülkemizde de büyük değer taşıyor. Son dönemde öne çıkan bir faaliyet de organik arıcılık.

Devlet tarafından da destekleneceği açıklanan organik arıcılığa gelin yakından bakalım.

Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yer alan bilgiye göre devlet artık organik arıcılığı destekleyecek. Hatta o kadar ki, yayımlanan düzenlemeye göre artık organik arıcılık yapana kovan başına 10 lira destek verilecek. Peki bu yönetmelik nasıl uygulanacak?

Devlet desteğinden faydalanmak isteyen arı yetiştiricilerinin 23 Aralık 2019’a kadar başvuruda bulunması gerekiyor. Destekten faydalanmak istiyorsanız, istenen belgelerle birlikte Organik Tarım Bilgi Sistemi'nde, kayıtlı olduğunuz il-ilçe müdürlüklerine başvuru yapmalısınız. Eğer başvuru tarihine kadar kayıtlı olduğunuz ilin içinde değilseniz, bulunduğunuz kentin müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.


Kontrolü yapılmış ve uygunluk belgesi kayıtlı olan arılı kovanlar ile belirlenen aynı kovan numarasına sahip arılı kovanlar üzerinden destek sağlanacak. Tespit dilekçelerinizi il müdürlüklülerine 29 Aralık tarihine kadar vermiş olmanız gerekiyor.

ÖDEMELER NE ZAMAN YAPILACAK?

Arı kovanları için kovan başı 10 liralık destek sağlanacak. Ödeme planı, başvuru yapan yetiştiricilere ait ön incelemenin bitirilmesini müteakiben bakanlık tarafından belirlenecek. Kontrolün sağlanmasından sonra bakanlık talimatıyla ödeme yapılacak.

Yorumlar
Kalan Karakter 800