Kendi İşim İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

"Özlem Hanım merhaba, ben 27 yaşında yurt dışında çalışan bir makine mühendisiyim. İstanbul’da bir rent a car (galeri) açmak istiyorum önümüzdeki yıl. Şu an yaklaşık 40 bin liralık bir birikimim var. Hedefim 1 yıl içinde bu birikimi 100 bin üzerine çıkarmak. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Bu işte gelecek olur mu ve nereden nasıl uygun kredi...

"Özlem Hanım merhaba, ben 27 yaşında yurt dışında çalışan bir makine mühendisiyim. İstanbul’da bir rent a car (galeri) açmak istiyorum önümüzdeki yıl. Şu an yaklaşık 40 bin liralık bir birikimim var. Hedefim 1 yıl içinde bu birikimi 100 bin üzerine çıkarmak. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Bu işte gelecek olur mu ve nereden nasıl uygun kredi alabilirim iş kurmak için? Baki"

Merhaba Baki, otomotiv sektörünün Türkiye’deki potansiyeli çok büyük. Ülkemiz Avrupa Birliği'ndeki en genç nüfusa sahip. Dolayısıyla bu alanda doğru yapılmış bir yatırım zarar etmez.

  • Sürekli müşteri potansiyelinin artacağı bir iş , uzun vadeli bir yatırım.

  • Hangi tarz arabalara ihtiyacın olduğunu belirleme aşamasında iyi planlama yap.

  • Pazarlama için iyi bir strateji belirle, özelikle turistik alanlar ve hava alanı civarı gibi noktalar.

  • Yapmak istediğin işte “müşteri memnuniyetinin” en önemli kriter ,bunu sakın unutma.

  • İşini kurumsal bir alt yapı altında kurman faydalı olur.

  • İSO belgesi alman çok önemli, mutlaka işine yarayacaktır.

  • Sektör ile ilgili hukuki mevzuatı bil,bu konuda destek al.

  • Rakiplerinden farklılaşmayı hedefle, “kişiye özel ” hizmet sağlamak çok önemli.

  • İşin, kendisini çevirecek hale gelene kadar mevcut kaynaklarını kullanacaksın. Bu döneme kadar seni çevirebilecek finansal desteği önceden mutlaka sağlamış ol.


Bir işin geleceği, o işi kuran kişinin yeteneklerinin , becerilerinin o iş için uygun olup olmadığı ile de ilgilidir bunu unutma, kendini en iyi sen tanırsın.

İşin finansmanına gelince bankalar veya KOSGEB girişimcilere kredi desteği  veriyor. Başvurudan önce kendine bir iyi bir  iş planı hazırla, yapacağın işe hakim ol.  Kredi Garanti Fonu, küçük ve orta ölçekli işletmeler için sağladığı kefaletle bu işletmelere destek veriyor, yatırımlarının ve işletmelerinin finansmanında banka kredisi kullanmalarını mümkün hale getiriyor. (www.kgf.com.tr ) Sağlık,sevgi ve para ile kal.
Yorumlar
Kalan Karakter 800