Girişimcilik Hikayeleri

Haftanın girişimcilik hikayeleri:

Elon Musk, SpaceX'in Yeni Kapsülü Dragon'u Tanıttı

Elon Musk, Mars'a yolculuk denemelerinde yaşanan başarısızlıklara rağmen uzay tutkusundan vazgeçmiyor. Milyarder girişimci son olarak SpaceX’in yeni kapsülü Dragon'u tanıttı. Yeni kapsülün şimdiye kadar ki kapsüllerden farkı ise dışarıyı izleme imkanının yüksekliği...

Twitter üzerinden yayınlanan tanıtım görsellerinde kapsülün üst kısmının cam bir küreden oluşması dikkat çekti. Kapsül bu özelliğiyle astronotların dışarıyı daha rahat görmelerini ve deyim yerindeyse uzay manzarasının tadını çıkarmalarını sağlayacak. Elon Musk söz konusu kapsülün görsellerini yayınladığı paylaşıma "Uzayda olduğunuzu hissedeceğiniz en iyi yer!" notunu ekledi.

Getir ‘Unicorn’ Oldu

Getir, 300 milyon dolarlık yeni yatırım alarak 2 milyar 600 milyon dolarlık değerlemeye ulaştı. Böylece milyar dolarlık şirket, yani Unicorn oldu. Bakan Varank, "2023’e kadar 10 unicorn hedefimize adım adım ilerliyoruz" dedi. Getir Kurucusu Nazım Salur, sadece 5,5 yıl gibi kısa bir sürede unicorn olma başarısını gösterdiklerini söyledi. Getir, bu yılın başında 128 milyon dolar yatırım almıştı. Londra'ya açılan girişim Paris, Berlin ve Amsterdam için çalışmalara başladı.

3 Kız Kardeşten Büyük Başarı

Adapazarı'nda 3 kız kardeş babaları rahatsızlanınca işin başına geçti. Babalarının otomobil tamir servisi olan kız kardeşler sayesinde 10 kişi işsiz kalmaktan kurtuldu.

Babalarının dükkanına küçüklüklerinden beri geldiklerini belirten Merve Çetin Sarıgedik (34), biz küçüklüğümüzden bu yana dükkana hep geliyorduk, çok da yabancı değildik. Babamız koronavirüsten dolayı dışarı çıkamadığı için 2 ablam ve ben artık buradayız. Gelen müşterilerimiz bizi görünce ilk başta şaşırıyorlar, sonradan çok hoşlarına gidiyor. Eskiden de burada bulunduğumuz için bizi tanıyan, bilen müşterilerimiz var dedi. 

İtalya'da Gördü, Niğde'de Kurdu! Şimdi Dünyaya İhraç Ediyor

Niğde'de yaşayan Burak Akbulut, Erasmus programıyla gittiği İtalya'da kurutulmuş ve dondurulmuş meyve ve sebzeye ilgiyi fark etti. Döndüğünde ise Niğde'de fabrika kurdu. Kuruttuğu 30'a yakın meyve ve sebze çeşidini yurt içi ve dışına gönderiyor.

Niğde’de yaşayan 25 yaşındaki Burak Akbulut, 1,5 milyon lirası hibe olmak üzere yaklaşık 7,5 milyon liraya kurduğu tesiste kuruttuğu 30'a yakın meyve ve sebze çeşidini yurt içi ve dışına gönderiyor.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesinden mezun olan Akbulut, okuduğu dönemde Erasmus programıyla gittiği İtalya'da, kurutulmuş ve dondurulmuş meyve ve sebzeye ilgi olduğunu görerek, Türkiye'de bu alanda çalışmayı planladı.
Mezun olduktan sonra hazırladığı projeyle Tarım ve Orman Bakanlığına başvuran Akbulut, Bor Karma ve Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde meyve ve sebze kurutma tesisini yaklaşık 1 yıl önce hayata geçirdi.

 

Bize Harika Finansal Dersler Öğreten 5 Hollywood Filmi Para kazanmayı ve yönetmeyi öğrenmek, birçok kişinin ilgisini çeken bir konu. Eğer çarpıcı finansal dersler arayışındaysanız, birkaç film izlemek, önemli finansal tavsiyeler verebilir. İşte size finansal dersler sunacak beş filmden oluşan listemiz:

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store