E-Vatandaşlık Nedir?

Dijital bir iş yapanlar ya da yapmak isteyenler için Türkiye’den Avrupa Birliği’nde şirket kurma imkanı tanıyan bir sistem bulunuyor: E-vatandaşlık. Gelin bu konuyu Estonya e-vatandaşlığı ile anlatalım. Faydaları neler, nasıl başvuruluyor?

İnternet üzerinden bulunduğunuz yerden bağımsız olarak Avrupa Birliği regülasyonlarına tabi olan Estonya’da şirket kurabiliyorsunuz.

Estonya E-vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya e-vatandaşlığına  100 euro (rakam zamanla değişkenlik gösterebilir) karşılığında başvuru yapabiliyorsunuz. Başvuruda yapacağınız işi,  kimlik bilgilerinizi fotoğrafınızı gönderiyorusunuz. Başvurunuz kabul olursa, e-kimlik kartınızı Ankara’daki Estonya Büyükelçiliğinden almanız gerekiyor.

Estonya E-vatandaşı Olmak Ne İşe Yarar?

Bu şekilde Estonya’da online şekilde şirket kurabiliyorsunuz.

Şirketiniz Avrupa Birliği şartlarında yasal bir şirket oluyor.

Şirketinizi uzaktan yönetebiliyorsunuz.

Sadece gelir vergisi ödüyorsunuz.

Estonya’nın vergi sistemi, dünyanın en iyi 3. vergi sistemi olarak görülüyor. Bu sisteme göre sadece şirket hesabından para çıkarırken %20 gelir vergisi ödüyorsunuz.

Hangi Banka ile Çalışmak Gerekiyor?

LHV, Swedbank veya SEB bankasında hesabınız olmalı. Şimdilik bu bankalarda hesap açabilmek için gidip yüz yüze görüşmeniz gerekiyor.

Bu Kimlikle Estonya’da Yaşanabiliyor mu?

Estonya e-vatandaşı olmanız, orada yaşabileceğiniz anlamına gelmiyor. e-vatandaş olduğunuzda verilen kimlik kartıyla, Estonya’nın dijital servislerine bağlanabiliyor ve online imza ile Estonya ile ilgili resimi işlemleri yapabiliyorsunuz.

Yorumlar
Kalan Karakter 800