Dünyayı Değiştiren 11 Girişimci

Girişimlerinin boyutu her ne kadar farklılık gösterse de amaçları yetersiz hizmet alan kişilere yardım etmek olan ve sosyal girişimleri ile dünyayı değiştiren 11 kişi...

Bu girişimcilerin bir kısmını iyi tanıyorsunuz, bazılarını ise ilk defa duyacaksınız. Fakat hepsinin bir ortak özelliği var. Onlar para için değil insanların hayatını değiştirmek için yola çıktı. 

1. Microsoft ile Amazon'un eski yöneticilerinden David Risher ile ESADE İşletme Okulu Eski Direktörü Colin McElwee, dijital kitapları kitlelere ulaştırmak ve dünyada okuryazarlık oranınıartırmak amacıyla 2010 yılında Worldreader'i kurdu.david risher

2. Dünyanın en büyük sosyal girişimlerinden biri olan Groupe SOS'un yöneticisi Jean-Marc Borello'nun şirketi 20 ülkede 1 milyon kişiye dokunuyor.Kurum, sağlık, barınma, eğitim ve istihdam gibi konularda faaliyet gösteriyor.

jean-marc-borello-oversees-350-social-enterprises-across-france

3. Luvuyo Rani, Güney Afrika'da bir dizi internet kafe ile eğitim merkezini yönetiyor. Franchise yöntemiyle hızla büyüyerek son 10 yılda 200 mağazaya ulaşan Rani'nin şirketi, kitlelere teknoloji eğitimi ve istihdam danışmanlığı gibi pek çok konuda hizmet veriyor.

luvuyo rani

4. Halı dokuma sektöründe çocuk işçiliğine son vermek amacıyla 1999 yılında GoodWeave International adlı şirketi kuran Nina Smith, Asya, Avrupa ile ABD'de üretim yapıyor.Hindistan, Nepal ile Afganistan'daki halı üreticileri GoodWeave sertifikasıyla ürünlerini belli standartlarda ithal ve ihraç ediyorlar.

nina-smith

5. Poonam Bir Kasturi Hindistan'da atık yönetimi davranışlarını değiştiriyor. Poonam Bir Kasturi adındaki Hintli kadın kurduğu Daily Dump ismindeki şirket ile teknoloji ve doğa arasında köprü kurarak hanehalkı atıklarını kaynağa dönüştürüyor. 2006 yılından bu yana 30 bin Hintli vatandaş ürünlerini kullanırken her gün 20 ton üzeri organik atık biriktirildi.

poonam-bir-kasturi
6. Ron Bills, zararlı toksinleri önemli ölçüde azaltan fırın satıyor. Envirofit CEO'su Ron Bills'in ürettiği fırınlar bugün 15 modelde satılıyor. Toksik emisyonlarını yüzde 80 oranında azaltan fırınlar, pişirme zamanından yüzde 50 tasarruf sağlıyor.ron-bills

7. Sergio Arande, Brezilya'da bölgesel ve federal hükümetlerin fonksiyonlarını daha etkin bir şkilede yerine getirmelerine yardımcı oluyor. Kar etmeyen danışmanlık şirketi Agenda Pública'nın kurucusu Sergio Arande, barınma ve sağlık alanlarında hükümetle ortak politikalar geliştiriyor. Kurum, Brezilya'nın altı eyaletiyle birlikte çalışıyor.

sergio-arande

8. Kennemer Foods International Kurucu CEO'su Simon Bakker, tarım işçileri için yenilikçi tarım modeli geliştirdi. Bakker, çiftçilere, yüksek kalitede dikim materyalleri, teknoloji ve çiftçilik uygulamaları eğitimleri veriyor. 2020 yılı itibariyle şirket, 35 bin çiftçiyi daha bünyesine katmayı planlıyor.

simon-bakker
9. İngiltere merkezli Divine Chocolate şirketinin kurucusu Sophi Tranchell, son 15 yıldır adil ticaret hareketini yürütüyor. Şirketin yüzde 44'ü Gana'da çiftçi kooperatifine ait bulunuyor.

sophi-tranchell
10. 2010 yılından bu yana Tracey Chambers, yürüttüğü girişim ile işsizlik bekar anneleri iş kurmaları yönünde teşvik ediyor. Güney Afrika merkezli girişimi The Clothing Bank aracılığıyla düşük gelirli annelere para yönetimi, iş becerileri alanlarında eğitimler veriyor.

tracey-chambers
11. Orient-Occident kuruluşunun yöneticisi Yasmina Filali'nin misyonu, Morokko ile Sahra Altı Afrika'da yaşayan göçmenlerin topluma entegrasyonuna yardımcı olmak. Göçmenlere kültürel eğitim, iş eğitimi ve psikolojik destek sağlayan kurumun temel amacı Batı ile Doğu arasındaki sosyal bağlantıyı geliştirmek.

yasmina-filali

Yorumlar
Kalan Karakter 800