Para ile ilişkiniz nedir?

Parayla iyi ilişki kurmak neden önemli? Finansal sağlık neden genel refahınızın en önemli bir parçası?

Parayla iyi ilişki kurmak neden önemli? Finansal sağlık neden genel refahınızın en önemli bir parçası?  

İlişkileri düşündüğümüzde, genellikle diğer insanlarla olan etkileşimlerimizi düşünürüz. Yaşam deneyimlerimiz bize insanlarla olan ilişkilerin bir dizi faktöre bağlı olarak sağlıklı veya toksik olabileceğini öğretir. Ancak, kaçımız para ile ilişkimizin aynı olup olmadığını düşünüyor?

Finansal sağlık, bizi memnun hissettiren ve parayla sağlıklı bir ilişkiye sahip olmayı içerir. 

DUYGULAR, DEĞERLER... 

Peki parayla ilişkimiz nasıl şekilleniyor? Gözlemlerimiz ve parayla ilgili gördüğümüz ve duyduğumuz mesajlardan oluşur. Araştırmalara göre çocuklar parayla ilgili temel kavramları 3 yaşından itibaren anlayabilirler ve 7'ye gelindiğinde parayla ilgili değerleri zaten belirlenmiştir. Parayla ilgili tartışmalara tanık olmak veya parayla tanımlanmak gibi erken deneyimlerimiz, yaşam boyunca taşıdığımız kaygı, kızgınlık veya elitizm duyguları gibi bir dizi duyguyu tetikleyebilir. Bu deneyimler ve duygular değerlerimizi ve parayla olan ilişkimizi şekillendirir.

GÜVENSİZ DE HİSSETTİREBİLİR

Sevdiğimiz insanların ve kendimizin geleceğini düşündüğümüzde para bizi güvende hissettirebilir. Fakat istediğimiz şeylere sahip değilsek, para bizi güvensiz de hissettirebilir. Kıskançlığı ve yolsuzluğu teşvik edebileceği için olumsuz görebiliriz. 

SORMAMIZ GEREKEN SORULAR

Parayla olan ilişkinizi ve paranın nasıl geliştiğini düşünmek için zaman ayırın. Ayrıca, çocuklarınızın onunla olumlu bir ilişki kurmasına da izin verin. Kendinize sormanız gereken temel sorular şunları içerir:

• Para değerlerim nereden geliyor?

• Para kendimi güvende veya güvensiz hissetmeme neden olur mu?

• İyi finansal kararlar alma geçmişim var mı ve yoksa neden?

• Parayla ilgili sorunlar olduğunda harekete geçmekte tereddüt ediyor muyum?

• Para konusunda dürtüsel miyim yoksa hayır diyecek disipline sahip miyim?

• Çocuklarımın parayla ilgili iyi değerleri var mı, özellikle parayı benden miras alacaklarsa?

Bu soruları düşünmek sizi rahatsız ediyorsa, parayla iyi bir ilişkiniz olmayabilir. Eğer onunla sağlıklı bir ilişkiniz yoksa, sizin ve aileniz için finansal yolu düzeltecek bir strateji geliştirmek için bir finans danışmanına danışmayı düşünün. Finansal sağlık, genel sağlığa ve daha iyi bir yaşam kalitesine katkıda bulunur.

Çocukların Eserleri NFT’ye Dönüşüyor23 Nisan vesilesiyle reeder, gerçekleştirdiği kampanyada gelirini TEGV'e bağışlamak amacıyla çocukların eserlerini NFT’ye dönüştürüyor.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store