Finansal Özgürlük Nasıl Kazanılır?

Finansal konular söz konusu olduğunda akıllara yanlış ya da doğru birçok bilgi gelir. Finansal özgürlük nasıl kazanılır biliyor musunuz?

Finansal özgürlüğünüzü elde edip etmediğinizi daha iyi anlayabilmeniz için, kendinize birkaç soru sorun. İstediğiniz zaman uyanabiliyor, istediğiniz yere gidebiliyor, istediğiniz şehre tatile çıkabiliyor, istediğiniz şeyleri istediğiniz an yapabiliyor musunuz? Eğer cevabınız hayır ise finansal özgürlüğünüzü kazanmanız gerekir. 

Para, hayatınızı daha refah, kolay ve hayallerinizi de gerçekleştirebilmenizi sağlar. Fakat finansal özgürlüğünüzün, ne kadar paraya sahip olduğunuzla pek de bir ilgisi yok. Finansal özgürlük, korku ve kaygılarınıza karşı sahip olduğunuz güçtür. 

Finansal özgürlüğünüze sahip olduktan sonra koşulları ne olursa olsun borç, küçülme ve para kaybetmekle ilgili durumlar ile karşılaşmaktan kurtulursunuz. Finansal özgürlük, hayalini kurduğunuz gelecek için inşa ettiğiniz yoldur. Bu bir nevi bütçe kontrolü yapmaya benzer. Hem kontrol hem özgürlük birbiriyle çelişen kelimeler, peki bu nasıl mümkün? 
Eğer kariyeriniz boyunca temkinli ve mantıklı harcamalar yapar ve doğru birikim planlarınızı uygularsanız hayatınızda bütçe sorununuz olmadığından finansal anlamda özgür olacaksınız. 
Finansal bağımsızlık para kazanıp hemen zengin olayım demek değil. Aksine son derece disiplin ister. Finansal özgürlük harcamalarınız konusunda tam hakimiyet sahibi olma, sıkı çalışma, özveri ve biraz zamanın birleşimi anlamına gelir. 

Finansal Özgürlük Sizin İçin Ne Anlam İade Ediyor? 

Finansal özgürlüğünüzü kazanıp hayalini kurduğunuz en büyük hedefiniz nedir? Finansal özgürlük sizin için ne anlam ifade ediyor? 
- Para konusunda endişelenmeden seveceğiniz bir kariyer, yaşam seçme özgürlüğü mü? 
- Bütçenizi zorlamadan tatillerinizi yurtdışında geçirme özgürlüğü mü? 
- 10 yıl içinde emekli olma özgürlüğü mü? 
- İhtiyaç sahiplerine yardım ederek içinizi rahatlığa kavuşturma özgürlüğü mü? 
Sonuç olarak, finansal olarak bağımsız olduğunuzda, kendinizi nasıl iyi hissediyorsanız o şekilde yaşayacağınız bir hayata sahip olacaksınız. Hayatınızı finansal özgürlükle geçirmeniz dileğiyle. 

Finansal Olarak Nasıl Özgür Olabilirim?Finansal özgürlük; size faturalarınız ve harcamalarınızı nasıl ödeyeceğiniz konusunda endişelenmeden rahatça yaşayabilme özgürlüğü verir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store