Finansal Sağlığın Önemi

Finansal sağlık aynı zamanda hayatınızdaki hedeflerinizi ve motivasyonlarınızı iyi anlamlandırmaktan da gelir. İşte net hedefler belirlemenize yardımcı olacak adımlar:

Finansal sağlık, finansal güvenliğe sahip olmakla ilgili. İşte finansal sağlığın bazı örnekleri; harcamaları karşılamak için yeterli paraya sahip olmak, yeterli birikime sahip olmak, borçları temizlemek, kendi evini karşılayabilmek, erken emekli olabilmek veya çocuklara iyi bir gelecek sağlamak olabilir.

Finansal sağlık aynı zamanda hayatınızdaki hedeflerinizi ve motivasyonlarınızı iyi anlamlandırmaktan da gelir. İşte net hedefler belirlemenize yardımcı olacak adımlar:

Hedefler Geliştirin ve Belirleyin

Kısa, orta ve uzun vadede neyi başarmak istediğinizi düşünün ve hedefler oluşturun. Neye ulaşmak istediğinize dair bir fikriniz olduğunda, bunu küçük adımlara bölün. Bir hedef listesi oluşturmak ve ne yapmanız gerektiğini düşünmek büyük olasılıkla yararlı bir egzersiz olacak. Net hedeflere sahip olmak, kesinlik duygusu sağlar ve ödüllendirici bir egzersiz olabilir.

Aylık Giderlerinizi Gözden Geçirin

Hedeflerinizi ve bunları aylık giderlerinize nasıl dahil edilebileceğinizi düşünün.  Hedeflerinize ulaşmak için bütçe yapın, birikime ayırın. Bunlar için farklı hesaplara veya araçlara sahip olmak faydalı olabilir. Harcamalarınızı Moneye’ye yazabilir, bütçenizi kontrol edebilirsiniz.

Gözden Geçirin, İzleyin ve Uyarlayın

Hedef belirlemek biraz navigasyon kullanmaya benzer. Son varış noktası (hedefiniz) olan adresinizi girersiniz ve ardından en iyi rota hesaplanır. Bu noktada, rotayı zaten bilmiyorsanız, yolda olduğunuzdan ve doğru yönde ilerlediğinizden emin olmak için periyodik olarak navigasyona bakmanız gerekir. Bu aynı zamanda finansal planlama için de geçerlidir. Navigasyon örneğinde trafik gibi beklenmedik olaylar olabilir, bu nedenle yalnızca ilerlemenizi izlemek değil, aynı zamanda planınızda engeller ortaya çıktığında, önlemler almak da önemli. Bazı senaryolarda bunun tersi de olabilir ve hedefinize beklenenden çok daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Unutmayın hedeflerinizi belirlerken ve gözden geçirirken gerçekçi olmak önemli bir detay.

Biriyle Konuşun

Maddi sıkıntı yaşıyorsanız, para konusunda endişeleniyorsanız veya belirlediğiniz hedeflere nasıl ulaşacağınız konusunda özellikle kendinize güvenmiyorsanız, o zaman biriyle konuşmak faydalı olabilir. Bu bir arkadaşınız, aile üyeniz veya profesyonel bir danışman gibi maddi açıdan anlayışlı olabileceğini düşündüğünüz biri olabilir. Kişisel finans, başkalarıyla tartışmak istemeyebileceğiniz bir şey ve bazen çok bunaltıcı olabilir.  Sıkıntı yaşadığınız durum ile ilgili konuşmak size güven ve farklı görüşler sağlayabilir. Olayları farklı bir perspektiften görmenize yardımcı olabilir ve hedeflerinize ulaşmak ve ardından içinizin rahat olması için hareket halinde bir plan oluşturmanızı sağlar.

Finansal planlarınızın kontrolünü ele almak ve bunlara ulaşmak için hedefler belirlemek, sağlık duygusu yaratır. Bu da değer verdiğiniz insanlarla vakit geçirmeniz ve hayatta zevk aldığınız ve yapmak istediğiniz şeylerden daha fazlasını yapmanız için size daha fazla zaman bırakır.

Bütçeni İki Beden İncelt! Bütçeni İki Beden İncelt!

 

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store