Para durumunuz için sahip olmanız gereken hedef listesi

Size fayda sağlayacak finansal hedefler neler? Bu hedef listesini para durumunuza ve hayatınızın diğer tüm alanlarına uygulayabilirsiniz.

1 8 İhtiyaçlarınızı karşılayan bir işiniz olsun (veya iş kurun)

Çoğumuz para kazanmak için çalışıyoruz. Yani işinizin kesinlikle finansal ihtiyaçlarınızı karşılamasını ve finansal hedeflerinizi finanse etmesini istiyorsunuz. Mevcut işinizde veya çalışma ortamınızda aradığınızı bulamıyorsanız, doğru olanı arayın. Veya girişimcilik sizin adınızı sesleniyorsa sıfırdan kendi işinizi kurun.

2 8 Kendiniz ve başkaları ile keskin sınırlar oluşturun

Sınırlar korkutucu olabilir, ancak hedeflerinize ulaşmak için gerekli. Disiplinli olun. Ne zaman savurganlık yapmanın uygun olduğu ve ne zaman derine inmeniz ve bu para hedeflerine odaklanmanız gerektiğine ilişkin sınırlarınızı bilin.

3 8 İyi para alışkanlıkları geliştirin

Tıpkı diğer alışkanlıklarda olduğu gibi iyi para alışkanlıkları pratik gerektirir. İster yeni başlıyor olun ister her seferinde ne kadar harcadığınızı artırarak tasarruf kaslarınızı esnetiyor olun, tasarruf etmeye öncelik verin. Ve kötü alışkanlıkları bırakın. Hiçbir şey, ortaya çıkmaya devam eden kötü alışkanlıklar gibi hedeflerinize giden yolu engelleyemez.

4 8 Değerlerinizle uyumlu yaşayın

Kişisel değerlerinizi keşfedin ve para hareketleriniz dahil tüm seçimlerinizin uyumlu olduğundan emin olun. Değerleriniz, kazanma ve yatırım yapma yöntemlerinizde öne çıkabilir. Ve elbette, hayatınızdaki başkalarına iyi davrandığınızdan emin olun. Para aşkı satın alamaz ama ilişkilerinizde rol oynayabilir.

5 8 Öğrenmeye devam edin

Seviye atlayarak veya yeni bir şeyler öğrenerek asla yanlış yolda gidemezsiniz. İş yerinde eğitim, ilginizi çeken alanlarda sertifikalar gibi öğrenme fırsatlarını araştırın. Ve başarısızlıktan korkmayın. Bazen en iyi dersleri başarısız olduğumuzda alırız. 

6 8 Kendinize yatırım yapın

En büyük yatırım kendinize yaptığınızdır. Uzmanlığınızı derinleştirmek veya bakış açınızı genişletmek için eğitimleri araştırın. Kariyerinizi artıracak (ve potansiyel kazanacak!) konferanslar, mentorlar ve projeler seçin. 

Kişisel ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir kişisel bakım rutini bulun. Sağlığınıza ve esenliğinize öncelik verin. Bu sadece sizi hedeflerinize ulaşmak için donatmakla kalmayacak, aynı zamanda hastalık ve tükenmişliği önleyerek uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf edeceksiniz.

 

7 8 İhtiyaçlarınıza önem verin

Neye ihtiyacınız olduğunu ve ne istediğinizi düşünün. Kendiniz için netleştikten sonra, etrafınızdakilere de bildirin. Örneğin, ailenizin, arkadaşlarınızın veya eşinizin sizden farklı harcama felsefeleri varsa, ancak hedeflerinizin ne olduğunu biliyorsanız, kararlarınızda sağlam durmak daha kolaydır. Ve işte kendi adınıza konuşmayı öğrenmek, çalışma ortamınız hakkında nasıl hissettiğinizi iyileştirebilir ve hatta sizi kariyer hedeflerinize daha da yaklaştırabilir.

8 8 Zamanınızı iyi yönetin

Sonuçta vakit nakittir! Vaktinizi üretken veya sevdiğiniz bir şey yaparak geçirin. Daha kısa sürede daha fazla kazanabilmeniz için yan işlerde harcanan zamanı en üst düzeye çıkarın.

Fakat bir gözünüz gelen kutunuzda, baş parmağınız telefonunuzda gezinerek değil. Sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmeye odaklanın. Ve evet, bazen dinlenmek gerçekten zaman geçirmenin en verimli yoludur.

 

Zaman çizelgeniz ne olursa olsun, bunlar hemen herkesin gelişmesine yardımcı olacak hayatta sahip olmanız gereken bazı temel hedefler. Sizi gitmek istediğiniz yere götürecek bazı kişisel hedeflerinizi ortaya çıkarmak için biraz düşünün. 

 

Etiketler Para Durumu
Yorumlar
Kalan Karakter 800