NFT Çılgınlığına Dair Bilmeniz Gerekenler

NFT’nin açılımı Non-Fungible Token. Yani Blockchain teknolojisi üzerine kurulmuş yerine konamaz ve değiştirilemez jetonlar.

NFT’nin açılımı Non-Fungible Token. Yani Blockchain teknolojisi üzerine kurulmuş yerine konamaz ve değiştirilemez jetonlar.

Bu dizi, Bitcoin gibi kripto para birimlerine güç veren aynı konsept olan bir blok zincirine bağlı. Temel fark, bitcoinlerin değiştirilebilir olması, bu da aslında aynı oldukları anlamına gelir. NFT'ler değiştirilemez ve her biri benzersizdir. 

Tek bir lokasyona bağlı olmayan bu sistem kullanıcıların bilgisayarları üzerinde yapılan her işlemi tek tek kaydeder. Bu kaydetme işinin her birine de blok denir. Bu yüzden bu teknolojinin adına da Blockchain deniyor. Her bir zincir, bir işlem yapıldığında bu yapılan işlem bir satır olarak yazılıyor ve kodlanıyor. Ve bir sonraki işlemin belgesi geliyor ve başka birinin müdahale edemeyeceği bir kayıt sistemi kuruluyor.

Tabanında kriptolojik olarak şifrelenmiş eşi ve benzeri olmayan ürünleri barındırır, benzersiz ve bölünemezler. En önemli özelliği koleksiyonluk ürün yapmak için kullanılabilir.

SANAT ve MÜZİK DÜNYASI

NFT'ler sanat ve müzik dünyasındaki en büyük satış noktalarından biri, sanatçıların kendi sanatlarıyla ilgili anlaşmalardan mahrum kalmamalarını sağlamak için bir yol yaratma fırsatı. NFT'ye aktarılan bir sanat eserinin özgünlüğü kolayca doğrulanabilir ve eserlerin kopyalamasının önüne geçilir.

Eğer sanatçılar doğru stratejiyi izlerlerse kendi ürünlerini yüksek fiyata satabilirler. Mesela şarkıcı Shawn Mendes, gitarının, kolyesinin, yeleğinin ve küpelerinin dijital versiyonlarını daha sonra dijital avatarlarında kullanabilecek hayranlarına satmak için NFT'leri kullanıyor. Ayrıca, diğer sanat eserlerinden farklı olarak, bir NFT takas edildiğinde veya satıldığında, orijinal sanatçı veya yaratıcı bir pay alacak şekilde, telif hakları oluşturulabiliyor.

Çok ünlü bir portreyi düşünelim. Eserin orijinalinden sadece bir tane vardır. O da muhakkak bir müzededir. Fakat ayırt edilemez taklitleri her yerdedir. O yüzden NFT teknolojisinde her bir sanat eserinin kimin dijital cüzdanında olduğu bellidir. İş böyle olunca sanatın sahteleşmesi gibi bir durum söz konusu olamaz.

Bununla birlikte NFT teknolojisinde kendi dijital sanat eserini yaratan sanatçılar dijital eserlerinden alacakları komisyonu da belirleyebilmektedir. Bu da sanatçının gelir elde etmesine olanak tanıyor.

OYUN ENDÜSTRİSİ

NFT’ler ile düzenlenen projelerin en bilindik olanı kedilerin yetiştirildiği ve alınıp satıldığı bir oyun olan CryptoKitties’dir. Sanal kedi yetiştirilen bu platforma her bir kedi yaşı, cinsi, kişiliği gibi konuları da barındırıyor. Ve kedilerin eşi ve benzeri yok. Benzersiz kedilerin olduğu platformda sahip olduğu özellikleri en çok talep edilen benzersiz kedilerin satışından çok ciddi kazançlar elde edildiği biliniyor. NFT, oyun endüstrisinde benzersiz ürünlerin blockchain teknolojisine entegrasyonu konusunda önemli rol üstleniyor.

NFT Çılgınlığına Dair Bilmeniz Gerekenler   resim: 0

CryptoKitties Adlı Ethereum Tabanlı Kedi Oyununa 1 Haftada 1.3 Milyon Dolar Harcandı.

Cryptokitties'in başarısı piyasada kripto koleksiyonlarının artmasına da neden oldu. Yavru köpeklerden pandalardan minik canavarlara ve kripto robotlara kadar, bu tür oyunların meraklıları için her şey adil bir oyun gibi görünüyor. Bakalım bu furya daha ne kadar sürecek, göreceğiz.

Dışarıda Yeme İçme Harcamalarına Meydan Oku!Dışarıda Yeme İçme Harcamalarına Meydan Oku!

 

Etiketler NFT Blockchain
Yorumlar
Kalan Karakter 800