Kredi kartlarında yeni dönemde neler yaşanacak? İşte gelebilecek kısıtlamalar!

Merkez Bankası Başkanı Karahan, “Kredi kartlarında düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda birkaç fikrimiz var, çalışmalarımız sürüyor. Belirli bir aşamaya geldiğinde kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullanmıştı. Peki bu kısıtlamalar hangi alanlarda ve nasıl olacak?

Güncelleme:

Artan enflasyon ile beraber nakit paranın gücünü yitirdiği bu dönemde kredi kartları oldukça fazla kullanılan bir araç haline geldi. Vatandaşların yoğun olarak kullandığı kredi kartlarına getirilmesi planlanan kısıtlamalar geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası Başkanı Karahan tarafından açıklanmıştı. Peki bu kısıtlamalar hangi alanlarda olacak? Limit artışına mı sınır getirilecek? Asgari ödeme ücreti mi değişecek? Taksit sınırlamasına mı gidilecek? İşte tüm cevaplar...  

Kredi kartı sınırlamasında masadaki formüller!  

Kredi kartlarına getirilmesi planlanan kısıtlama haberi birçok vatandaşı oldukça tedirgin ediyor. Her ihtiyacı için yoğun olarak kullandığı kredi kartlarında hangi kısıtlamalar meydana gelecek? Hangi işlemler eskisi gibi yapılamayacak? Neler değişecek? Gibi birçok sorunun cevabı vatandaşlar tarafından hararetle araştırılırken Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, kredi kartına ilişkin getirilmesi planlanan kısıtlamalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Hangi alanlarda kısıtlamaların gelebileceğini ise şu ifadeleri ile açıkladı;  

‘’Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ‘asgari ücret artışlarından dolayı bazı ihtiyaçların öne çekildiğini ve bundan dolayı kredi kartlarına yüklenildiğini düşünüyorum’ dedi. Burada harcamalar öncelenmiş olabilir ama genel olarak piyasanın durumuna bakmamız gerekiyor. 
Yüksek enflasyonist ortamdan geçtik, enflasyonla mücadele eylemleri uygulanıyor. Sabit dar gelirli ve sabit orta gelirlinin de maaşı artmış olsa da enflasyon halen mevcut. Vatandaşlarımız da kendi harcamalarını koruyabilmek adına kredi kartlarına yöneliyor. 

Sabit dar gelirli ve orta gelirlinin kredi kartı kullanımındaki artışı makul görmek gerekiyor. Zorunlu ihtiyaç malzemeleri haricinde ekstra bir harcamaya gidemiyorlar. Sabit dar gelirli ve orta gelirli gıda, ulaşım, sağlık ve eğitime para harcıyor. Parası kalırsa da diğer ihtiyaçlarını gideriyor. 
Kredi kartları zorunlu kullanım haricinde başka şeylere sebep verebiliyor. Önceden Kredi kartı nakit çekimlerinin çok düşük olmasından kaynaklı vatandaşların düşük faizli nakit avans çektiklerini ve bu paralarla borsa, kripto paralara girdiklerini gördük. Kısa süreli kar hedefleri olan, risk iştahı olan kişilerin yaptığı hamleler sonrası borsa ve kripto paralar düşerse daha da borçlanıyorlar. 

Vatandaşların birçoğu kendilerini döndürebilmek adına bir kredi kartından çekip diğer kredi kartına yatırarak sonraki aya takla attırıyor. Bunlar devlet tarafından tespit ediliyor. Bu gibi harcamaların önüne geçilmesi adına kredi kartlarına yeni düzenlemeler olması gerekiyor.  
Vatandaşların zorunlu ihtiyaçlarını almasını kısmadan, piyasa dengesini bozu eylemler tespit edilerek bununla ilgili bir mevzuat çalışması yapılmalıdır. Daha önce altın alımı için sınırlandırma olmuştu, lüks eşya ve telefon alımı için taksit sınırlaması yapılmıştı. 

Kredi kartı faizleri 4 aydır sabit tutuluyor. Bunun nedeni şu: Vatandaşı yormamak adına günlük ihtiyaçlarını kredi kartları ile kullanmaları adına son 4 aydır kredi kartlarında gecikme faizi ve akdi faizler artırılmıyor.’’ İfadeleri ile ilk olarak piyasanın ve gidişatın değerlendirmesini yapan Bayram açıklamalarının sonunda kredi kartlarında yapılacak değişiklikler hakkında konuştu. 

Hangi değişiklikler olabilir? 


Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram yapılabilecek değişiklikler hakkında;

‘’Ben kredi kartı faizlerinde yukarı yönlü bir güncelleme beklemiyorum. Şu anda 25 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarının asgari ödemesi yüzde 20, 25 bin TL limiti olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı yüzde 40’tır. Ben biraz daha kredi kartı asgari ödeme tutarlarının yükseltilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kredi kartı bir borç, vadelendirme aracı değildir, ödeme aracıdır. Herkes kendi bütçesine göre harcama yapmalıdır.  

Taksit sınırlaması getirilebilir, özellikle lokanta ve hizmet sektöründe bir sınırlama getirilmeli, son 4-5 dönemdir lokanta ve hizmet sektöründeki enflasyon katılığı kırılamadı. Bu sektörlere taksit sınırlaması getirilirse enflasyona karşı ciddi bir mücadele örneği gösterilebilir. Kuyum sektörü, mücevher sektörüne taksit sınırlaması getirilebilir. 
Şu anda BDDK kararına göre herkesin gelirine göre bir kredi kartı limiti uygulanıyor. Bu da alınacak önlemler arasında diyebiliriz.” dedi.  
 

Yorumlar
Kalan Karakter 800