Kredi kartı ekstresi incelemenin incelikleri

Kredi kartı ekstresi, kart harcamalarımızı detaylıca gösteren ve bütçemizi yönetmemizi kolaylaştıran bir belge. Doğru inceleyip detaylara dikkat etmemizde fayda var.

İzin gününüzdesiniz ve karar verdiniz, bugünü evde geçirmeyeceksiniz. Dediniz ki, en iyisi bir alışveriş merkezine gideyim, vitrinlere bakarım, bir şeyler yerim, belki sinema… Aslında ufak tefek eksiklikleriniz de var ama maaşa da daha var. Aklınızdan geçiriyorsunuz; şu kadarlık alsam, şu kadarlık da takside böldürsem...

Bir oradan bir oraya, çılgınlar gibi alışveriş yapıyorsunuz. İhtiyacınız var, yok… Artık kendinizi kaybettiniz. İş yerine şık gideyim dediniz ve aldınız (evde zaten vardı), çantaya ihtiyacım var dediniz (yoktu) yine aldınız. Dayandınız kredi kartına ve GEÇMİŞ OLSUN sınıra geldiniz. 

EKSTRE, HARİKA BİR BÜTÇE DEDEKTİFİ 

Oysa kredi kartı bir borçlanma aracı değil. Doğru kullanıldığı zaman hayatımızı kolaylaştıran bir ödeme aracı. 40 güne kadar faizsiz para kullanma imkanı veren bir ürün. Burada düşünmeniz gereken limitinizin hayat gerçeklerinizi aşmaması, 40 gün sonra harcadığınızı ödeyebilir olmanız, bütçenizden şaşmamanız! Peki nasıl yapacaksınız? Kredi kartı ekstresi harika bir bütçe dedektifi. Ekstrenizi bütçe olarak kullanıp her ay nereye, ne kadar harcadığınızı tek tek görebilirsiniz.

Kredi kartı ekstresi o ay yaptığınız harcamaları gösteren bir belge. Kredi kartı ekstresi sayesinde o ay ne kadar harcadığınızı veya ne kadar asgari ücret ödemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Geçmiş dönem borcunuz ya da o ay ki borcunuz kredi kartı ekstresiyle ortaya çıkar. 

DETAYLI BİLGİLERİN YER ALDIĞI BELGE

Alışverişinizi yaptınız şimdi derin derin düşünmeye başladınız. Acaba ben bu ayki limitten mi harcadım yoksa gelecek aydan mı? Bu sorular aklınızı karıştırırken yanıtınız kredi kartı ekstresinde. Kredi kartı ekstresi, kartınızla yapmış olduğunuz bütün harcamaların özeti, ödeme tarihi ve borç detaylarının yer aldığı belgedir. Her banka tarafından verilen kredi kartı ekstresi bilgilerine önceden yalnızca posta ve e-posta yoluyla ulaşılıyordu. Artık kredi kartı ekstrenize mobil üzerinden ya da ATM'den ulaşmak mümkün.

DÖNEM BORUCUNU ÖDEMEYE DİKKAT EDİN

Borcunuzu zamanında ödemeniz çok önemli. ödemediğiniz her ay sizin hanenize eksi olarak yazılıyor. Son ödeme tarihi, Kredi Kartı hesap kesim tarihinden 9-10 gün sonrasına gelen gündür. Belirtilen tarihe kadar dönem borcunu veya asgari ödeme miktarını ödemeniz gerekmektedir. Asgari ödeme miktarını geç öderseniz, geç ödediğiniz gün kadar gecikme ve akdi faiz ödersiniz.

ÜÇ KEZ ÖDEME YAPMAYANA 7 GÜN SÜRE  

Asgari ödeme miktarını bir ay yani yeni ekstre tarihine kadar ödemezseniz veya asgari ödeme miktarından daha az öderseniz, 1 dönem (30 gün) gecikmiş olarak görüneceksiniz. Bir aylık gecikme ve akdi faiz borcunuza eklenecektir. 2'nci ay da (60 gün) ekstrede belirtilen dönem borcunuzu veya asgari ödeme tutarını yine son ödeme tarihine kadar ödemezseniz 2'nci döneme girersiniz. Kartınız alışveriş ve nakit çekim kullanımına kapatılır. Artık kartınızda limit olsa dahi alışveriş yapamazsınız. 3'üncü kez ekstrenizin son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız banka sizi arayıp son 7 gün verecektir. 7 gün içerisinde ödeme yapmamamız banka gelirinize veya mal varlığınıza el koymak için yasal süreçleri başlatacaktır.

KREDİ NOTUNUN DÜŞÜK OLMASI KÖTÜ ETKİLER

Herkesin bir kredi notu var. Ödemelerinizi geciktirmeniz kredi notunuzu olumsuz etkiler. Eğer kredi notunuz düşerse ileride atacağınız adımları kötü etkileyecek. Örneğin bir iş yeri açmaya karar verdiniz ve bunun için kredi çekmeye hazırlandınız. Fakat kredi notunuz düşük olduğu için bankalar size kredi vermeyecektir. Ödeyebiliyorsanız toplam borcu kapatın, eğer o şansınız yoksa minimum asgari ücret tutarında kredi kartı ekstre ödemenizi gerçekleştirin. Hatırlatmakta fayda var; taksitlendirişmiş borç yerine asgari tutarda ödeme yapıyorsanız gelecek ay borcunuza faiz geleceğini unutmayın!

KREDİ KARTI EKSTRESİ İLE DÖNEM BORCU FARKLI 

Herkesin karıştırdığı bir nokta da kredi kartı ekstresiyle dönem borcu. Kredi kartı ekstresiyle dönem borcu birbirinden farklı. Dönem borcunuz, hesap kesim tarihine kadar yapmış olduğunuz alışverişlerin toplam tutarını belirler. Kredi kartı ekstresi ise dönem borcu dahil olmak üzere, son ödeme tarihi ve asgari ödeme tutarı bilgilerini içeren belge. 

EKSTRELER DÜZENLİ TAKİP EDİLMELİ

Ekstrelerinizi düzenli olarak takip etmeniz, kredi kartınızı daha doğru kullanmanız için size faydalı olacaktır. Ekstrenin sizin tarafınızdan belirlendiğini hatırlatmak gerek. Örneğin her ayın 15'inde kredi kartım yeni döneme girsin derseniz o gün kredi kartı ekstreniz kesilir. Kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihinden 10 gün öncesinden ne kadar ödeme yapacağınız kesinleşir.

PUANLARI TAKİP EDİN

Çoğu kredi kartı beraberinde puan sunuyor. Kimi uçuş için kimi alışveriş için… Biriken puanlarınızı ekstrenizden kontrol edip doğru zamanda kullanmayı unutmayın.

BANKALAR AVANTAJLARI BİLDİRMEK ZORUNDA

Kredi kartlarında yaşanan sorunlar ve tüketici haklarına gelen şikayetler nedeniyle bankalar da kendi içlerinde önlem alıyor. Bunlardan biri de size avantajları bildirme zorunluluğunda olmaları. Hangi bankadan kredi kartı hesabınız olursa olsun size o ayın avantajları bildirilmek zorunda. 

AKLINIZDA ŞÜPHE VARSA...

Kredi kartınızla ilgili aklınızda şüphe varsa ekstreyi beklemenize gerek yok. Kredi kartı hesap dökümünü mesaj yoluyla aynı zamanda telefonunuza indireceğiniz bir uygulama ile öğrenmeniz mümkün.  Öte yandan e-posta gelmesini istiyorsanız bunu çalıştığınız bankaya ilettiğiniz anda o ayki kredi kartı hesap dökümünüze ulaşabilirsiniz. 

Monay mobil uygulamasını indirerek finansal farkındalığınızı geliştirme yolculuğunuzda kendinize yol arkadaşı edinebilirsiniz. Monay içerisinde barındırdığı yapay zekası ve "Para biriktirme", "Harcama zaaflarınızı kontrol etme", "Yatırım yapma" gibi konularda sohbet tabanlı, etkileşimli yolculukları ile seni bilinçlendirir. Ön ödemeli Monay Kart'ın nakit iade (cashback) özelliğiyle harcarken kazanabilirsiniz.

Monay Uygulamasını Ücretsiz Olarak İndirmek İçin Tıklayın

Etiketler Kredi Kartı
Yorumlar
Kalan Karakter 800
ERSİN kaya
Kredi kartını daha bilinçli kullanmaya karar verdim. Bu bilgilerden herkesin faydalanmasının gerektiğini düşünüyorum. Daha bilinçli kullanmak bize faydalı olacaktır. Çok faydalandım teşekkürler.