İşte finansal hedeflerinize ulaşmanın yolu!

Paranızın nereye gittiğini görebilmek ve finansal hedeflerinize ulaşmak için finansal durumunuzu nasıl kontrol altına alabileceğinize dair adımları burada bulabilirsiniz.

Paranızın nereye gittiğini görebilmek ve finansal hedeflerinize ulaşmak için finansal durumunuzu nasıl kontrol altına alabileceğinize dair adımları burada bulabilirsiniz.

1. Fatura ödemelerinizi otomatik hale getirin

En basit adım fatura ödemelerinizi otomatikleştirmek olacaktır. Fatura ödemelerinizi otomatik hale getirmek, faturalarınızın vadesi geldiği anda zamanında ödenmesini sağlar.  Bununla birlikte, paranızı nasıl organize edeceğinize gelince, finansal durumunuzu otomatikleştirmek hala en iyi yollardan biri. Her şey bütçenize göre planlamakla ilgili! 

2. Bütçe oluşturun

Bütçe paranızı nasıl organize edeceğinizi ve harcama alışkanlıklarınızı izlemenize yardımcı olur, size faturalarınızın ve harcamalarınızın ne kadar olduğu ve en çok nereye harcadığınız konusunda fikir verir. Bütçenizi ödemelerinizden önce planlayın. Genel harcamalardan yinelenen faturaları keserek başlayın ve hayatınızın her alanında ne kadar harcama yaptığınızı takip etmek için faturalarınızı kategorilere ayırın.

3. 60-30-10 bütçesi

60/30/10 kuralı, bütçeniz söz konusu olduğunda gelirinizi yönetmenin en kolay bir yolu. Paranızın nereye gittiğine dair netlik kazanmanızı sağlar.

60/30/10 kuralı, harcamaları üç kategoriye ayıran basit bir plan: İhtiyaçlar, istekler ve birikim.

%60’ı İhtiyaçlar: Aylık kira, faturalar, sigorta, borç ödemeleri gibi sabit giderlere

%30’u İstekler: Dışarıda yemek, kişisel bakım, tatil, sinema eğlence gibi değişken giderler için ayırabilirsiniz.

%10’u Birikimler: Bireysel emeklilik, ev peşinatı, düğün gibi hedefli birikimlere ayırabilirsiniz.

4. Harcamalarınızı Moneye ile takip edin

Harcamalarınızı takip etmek, paranızı düzenlemenin harika bir yolu çünkü paranızın nereye gittiğini yönetmenize yardımcı olur. Harcamalarınızı takip etmenize yardımcı olacak ve aynı zamanda düzenli finansmana sahip olmanızı sağlayacak. Moneye ücretsiz bir bütçe uygulamasıdır. Moneye ile harcamalarınızı doğrudan telefonunuzdan takip edebilirsiniz.

Kişisel finansınızı kontrol etmek, finansal hayallerinizi ve hedeflerinizi daha fazla ele almak için size rahatlama sağlar. Artık paranızı nasıl kontrol edeceğinizi bildiğinize göre finansal başarınızın saltanatı sizde.

 

Geçinemiyorum diyenlere ideal bütçe örneği'Zaten gelen gidiyor niye bütçe yapayım?' demeyin. Bütçe ile bugününüzü anlarsınız, yarınınızı planlarsınız. Para biriktirmek için önce bütçe yapmak gerekir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800