Finansal geleceğinizi gösteren 5 işaret

Finansal durumunuzu değerlendirirken göz ardı etmemeniz gereken önemli sinyallerin listesini hazırladık!

‘’Para sıkıntısı yaşar mıyım?’’ Ne yazık ki, bu çoğumuzun kafasını karıştıran bir soru. Bu soruyu kendinize soruyorsanız, bunun nedeni muhtemelen günlük yaşamınızda ortaya çıkan sinyaller! İster fatura vadelerini kaçırıyor olun ister borç para alıyor veya kredi çekmek zorunda kalıyor olun…

Bu sinyalleri görmezden gelmek yerine finansal durumunuzu nasıl kontrol alabileceğinize odaklanabilirsiniz. Para konusunda endişeli olmak zor bir duygu ve işaretler bir kez ortaya çıkmaya başladığında, görmezden gelmek, size daha kolay gelebilir.

Bunun yerine, aşağıdaki işaretlere göz atmanızı ve zorlanıyorsanız sonraki adımlarınızla ilgili ipuçlarımızı okumanızı öneriyoruz.

1. Daha ödeme günü bile gelmeden elinizdeki para bitiyor mu?

 • Bu paranızı düzgün bir şekilde yönetmediğinizin açık bir işaretidir.
 • Bu aslında kazandığınızdan daha fazlasını harcadığınız anlamına gelir.
 • Bu herkesin başına gelebilir. Bunun bir sorun haline geldiği yer, günlük hayatınızı etkilediğini fark ettiğiniz zamandır.
 • Bu sizseniz, günlük harcamalarınızı azaltmanın yollarını düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Bir bütçe başlatmayı düşünebilirsiniz. Örneğin; 60/30/10 bütçesini deneyebilirsiniz. Bu bütçeyi nasıl yapabileceğinizi öğrenmek isterseniz bu yazıyı okuyabilirsiniz:
60/30/10 Kuralının Sırrı60/30/10 kuralı, para ve bütçe söz konusu olduğunda gelirinizi yönetmenin kolay bir yoludur. Paranızın nereye gittiğine dair netlik kazandırır.

 2. Hiç birikiminiz yoksa

Hiç birikiminiz yoksa, bu para sıkıntısına doğru gittiğinizin işareti olabilir.

Acil durum fonuna sahip olmak, kendinizi herhangi bir zor durumdan kurtarabilmenizi sağlamanın en iyi yolu.

3. Borçları ödemekte zorlanıyorsanız

Herhangi bir borcunuz varsa en iyi seçeneğiniz genellikle onu en kısa sürede ödemek. Bu ödemelere ayak uydurmakta sorun yaşıyorsanız, bu muhtemelen bir sorunun işaretidir.

Bazıları sadece asgari ödemenin bile kötüye işaret olduğunu söyleyebilir. Bunun nedeni, örneğin bir kredi kartı borcunun asgari ödemesini yapacak olsanız, bunu ödemek için yıllarınızı harcayabilir ve tahakkuk eden faiz nedeniyle orijinal borçtan çok daha fazlasını ödeyebilirsiniz.

Bunun ötesinde, mücadele ediyor olabileceğiniz başka işaretler de var.

Örneğin:

 • Ödeme yapmakta zorlanıyorsanız.
 • Ödemelerinizi yapmak için borç para alıyorsanız. Örneğin arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinden…
 • Borçları ödemek için (örneğin bankadan) yeni kredi limitleri açıyorsanız.
 • Bir borcu başka bir borcu ödemek için kullanıyorsanız.

Bu durumlardan herhangi biri (alarm) zili çalarsa, seçeneklerinizi değerlendirmeye başlamanın zamanı gelmiş olabilir. En azından sorunlarınızın temel nedenlerini ele almanız gerekebilir. Bunun ötesinde, bir borç danışma servisi ile konuşmanız ve uzman yardımı almanız gerekebilir.

4. Arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinden para istiyorsanız

Düzenli olarak arkadaşlarınızdan veya aile üyelerinizden size yardım etmelerini istiyorsanız bu da bir sorunun işaretidir. Annenizin cep telefonu faturanızı ödemesini ve ardından arkadaşınızın bir sonraki ay için borç vermesini istediğiniz durumlar gibi… Harcama veya bütçeleme sorununuz olabilir. Bu size benziyorsa, belki de sorunun nerede olduğunu ve kontrolden çıkmadan önce bu sorunu çözmek için neler yapabileceğinizi düşünmenin zamanı gelmiştir.

5. Para sorununuz olduğuna dair işaretleri görmezden geliyorsanız

Son olarak, ancak en az değil, genel olarak ortaya çıkan tüm sinyalleri görmezden geliyorsanız, ciddi bir finansal sorununuz olabilir. Bu şu anlama gelebilir:

 • Faturaları ve banka hesap özetlerini geldiklerinde açmamak.
 • Bankacılık uygulamalarınızı açmayı reddetmek.
 • Para hakkında konuşurken gergin veya endişeli olmak.
 • Bunun için bir terim bile var: Para Kaygısı Bozukluğu

Finansal açıdan zorlanıyor, bütçe yapamıyorsanız Moneye uygulaması ile paranızın kontrolünü eline alabilirsiniz.

Para İnsanı Bozar mı? Hileli bir Monopoly oyununun ortaya çıkarabilecekleri inanılmaz. Gelin para insanı bozar mı birlikte öğrenelim.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800