Alışverişte Mutsuz Olmamanın Yolları

Araştırmalar alışveriş yapan kadınların yarıya yakınının, alışverişin ardından "gereksiz alışveriş yaptığı" düşüncesiyle kendisini suçlu hissettiğini ortaya koyuyor.

Pamukkale Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada alışveriş yapanların yüzde 41,3’ü alışveriş yaparken neşeli, yüzde 16,3’ü heyecanlı, yüzde 12,3’ü sıkıntılı oluyor.

Ancak alışveriş yapan kadınların yüzde 44,7’si, sonrasında suçluluk hissediyor. Bunun nedeni ise gereksiz alışveriş yapıldığı düşüncesi. Şimdi beş adımda bu histen kurtulma yöntemlerini anlatacağız.

Yeni Bir Aktivite Edinin

Jogging, spor, müzik dinlemek, daha fazla TV izlemek, bunlardan herhangi birini bir günlük planınızda alışveriş yaptığınız zamanın yerine yerleştirin, cüzdanınız çok rahatlayacak.

Sizi Alışverişe Tetikleyen Şeyleri Belirleyin

Sizi en yakın alışveriş merkezine yönlendiren şeyleri not alın, sevdiğiniz biri ile tartışma ya da stresli bir iş toplantısı olabilir. Bu his size geldiğinde elinizden gelen tüm gücünüzle buna direnin ve muhakkak faydalı bir şey yapın.

Sizi Ayartan Şeylerden Uzak Durun

Harcamalarınızı dizginlemek istiyorsanız favori mağazanızın önünden geçmeyin dememize gerek yok herhalde. Alışverişe sadece gerçekten ihtiyaç olduğunda çıkın ve kendinize mutlaka bir limit belirleyin. Eğer zayıflığınız online alışverişse,internette dolaşırken favori sitelerinize girmemek için direnin. Hatta gerekiyorsa bir süre laptopunuzu ulaşamayacağınız bir yere saklayın.

Alışverişe Sadece Alacağınız Şeyin Fiyatı Kadar Nakit İle Gidin

Banka kartınızı ve kredi kartınızı evde bırakın. Evde bir alışveriş listesi yapıp tahmini fiyatlarını hesap edin ve yanınıza o kadar nakit alın.Listenize her koşulda sadık kalın.

Yardım İsteyin 

Tüm bunlara rağmen dürtüsel alışveriş alışkanlığınızı yenemiyorsanız, yardım istemekten çekinmeyin. Kişisel gelişim kitapları ya da ailede bu konuda sizi denetleyecek bir kişiden yardım alabilirsiniz. 

Finansal alanda tüm sorularınızı SORU-CEVAP kısmımızdan bize sorabileceğinizi unutmayın. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800