Alışkanlıklarını değiştiren hayatını değiştirir!

'Alışkanlıklar örümcek ağları gibi başlar, ancak çelik kablolar kadar güçlüdür! Stephen Covey, ''Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı'' kitabında insanların yaşamındaki iyi ve kötü alışkanlıkları ve bu alışkanlıkları değiştirdiğinizde nasıl hayatınızı değiştirebileceğinizi anlatıyor.

Alışkanlıklarınızın finansal geleceğinizdeki önemi ne? Peki bağlı olduğunuz alışkanlıkları nasıl değiştirebilirsiniz?

1. BAŞKALARINA BAĞIMLILIK
Hayatta finansal anlamda zaman zaman başkalarına bağlıysanız bunu değiştirmenin tam vakti. Finansal durumunuzu öğrenip gerçekçi bir şekilde neyiniz var, neyiniz yok inceleyin. Para konusunda akıllı davranın. Finansal geleceğinizi şekillendirin, buna ilk olarak kendiniz için hedefler belirleyerek başlayın.

2. İŞLERİ ERTELEMEK

Finansal durumunuzdan bunalmış hissediyor olsanız da üşenmeyin, ertelemeyin. Büyük değişiklikler bir dizi küçük adımın sonucudur. Her gün küçük bir adım atın böylece finansal durumunuzu ele alma becerinize olan güveniniz artacak. 

3. ENDİŞELERİ YÖNETMEK

Korku, hayatta kalma iç güdümüzün bir parçası, ancak bazı kişiler yatırım hataları yapmaktan çok korkarlar. Çoğu yatırımcı için en büyük risk hedeflerine ulaşmamak. Bu riskin üstesinden gelmenin en iyi yolu yatırım için zaman faktörünü düşünmek. Örneğin; gelecek yıl ev almayı düşünüyorsanız, bütün paranızı başka bir büyük satın almada kullanmayın.

4. PLANLAMA VE LİSTE

Hayal ile hedef arasındaki fark planlama. Hayalini kurduğunuz ev, finansal güven içinde emeklilik... her ne ise listesini yapın. Hangisine ne zaman ulaşmak istiyorsunuz, bunun için ne kadar paraya ihtiyacınız olacak, hangisi sizin için daha önemli? Listeyi oluştururken bunları da göz önünde bulundurun.

5. KARİYERE YATIRIM YAPMAK

Kariyer odaklı becerilerinizi geliştirmeye devam edin. Online eğitimlere katılın, önceki patronlar ve meslektaşlarınızla irtibatta kalıp networkünüzü koruyun.

6. PROFESYONEL TAVSİYE ALMAK

Yatırım konularında her kafadan çıkan sese kulak vermeyin, bilgi karmaşasının içinde kaybolup eş dost tavsivesiyle bütün varlığını riske atmayın. Finansal durumunuzu, yapmak istediğiniz yatırımları işin uzmanıyla konuşun. Bankacınızı aile doktorunuz gibi görün ve ona finansal hedeflerinizden bahsedin. Yatırım araçları konusunda bilgi alın ve sizin değerlerinize, finansal durumunuza, risk toleransınıza uygun koşullarda değerlendirin.

Harcamalarınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?Harcamalarınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?Harcamalarınızı kontrol edebilmeniz için size yapılacaklar listesi hazırladık.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800