ABD enflasyon verilerinden Türkiye nasıl etkilenecek?

ABD enflasyon verilerini duyurdu. ABD'de şubat ayında tüketici enflasyonu yıllık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Türkiye bundan nasıl etkilenecek? İşte detaylar…

Güncelleme:

ABD enflasyon verilerini duyurdu. ABD'de şubat ayında tüketici enflasyonu yıllık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre tüketici fiyatları şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,2 arttı. Piyasa beklentisi bir önceki ay yüzde 3,1 olan enflasyon artış hızının aynı kalacağı yönündeydi.

Aylık bazda fiyatlar 0,4 olarak arttı

ABD enflasyon verilerini duyurdu. ABD'de şubat ayında tüketici enflasyonu yıllık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Piyasa beklentisi bir önceki ay yüzde 3,1 olan enflasyon artış hızının aynı kalacağı yönündeydi. Aylık bazda ise tüketici fiyatları beklentilere paralel yüzde 0,4 olarak açıklandı. Piyasalar bir önceki ay yüzde 0,3 olan artışın, geçen ay yüzde 0,4 seviyesinde olmasını bekliyordu.

Enerji fiyatları aylık yüzde 2,3 arttı

Gıda ve enerji hariç tutularak hesaplanan çekirdek enflasyon aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 3,8 yukarı geldi. Analistler çekirdek enflasyonun aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 3,7 artış göstereceği yönünde görüş belirtmişlerdi. Ülkede enerji fiyatları aylık yüzde 2,3 artarken, yıllık yüzde 1,9 düştü. Gıda fiyatları aylık değişmedi, yıllık yüzde 2,2 arttı. Şubat ayında reel ortalama haftalık kazançlar sabit kaldı.

Türkiye ekonomisini de etkileyen ABD de ekonomisi ülke için önemli bir yeri var. Türkiye deki üretimin ham maddesinin karşılandığı yer olduğu için Türkiye pazarını da etkiliyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800