Teklif yasalaşırsa evlilikte 25 senesini tamamlayan kadınlar emekli olabilecek

Meclise sunulan yeni yasa önerisi emekli olma fırsatı olmayan kadınlara özel... (ÖNEMLİ DUYURU BU SADECE BİR YASA TEKLİFİYDİ, FAKAT HENÜZ YASALAŞMADI, GÜNDEMDE DE DEĞİL.
1

Sigortalı olmayan ev kadınlarının emekli olabilmesi için TBBM’ye kanun teklifi verildi. Teklif eğer yasalaşırsa, evliliklerinde en az 25 senesini tamamlayan kadınlar bu haktan faydalanabilecek.

2

Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, sigortalılık ile bağı bulunmayan kadınların emekli olabilmesi için Meclis'e kanun teklifi verdi. Teklifte emekli olabilmek için kadınlara 25 yıl evli kalma şartı getiriliyor.

3
PRİM ÖDEME HAKKI

 Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Kanunun gerekçe kısmında, "Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır" yazıldı.

4
YAŞ SINIRI GETİRİLECEK

SGK ile bağı bulunmayan kadınlar en az 25 yıl evli kalma şartı ile bu tekliften faydalanabilecek. Kanun teklifinde herhangi bir aylık ya da gelir almaya hak kazanmamış kadınlara belli bir yaş sınırı ve prim gün sayısı üzerinden bir tutar belirlenecek. Emekli olmak için bu miktarı peşin ödeyen ya da borçlanan kadınlar yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak.

Kaynak: HÜRRİYET

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
  • Misafir Çok ama çok mantıklı SÜPERRRRRRR...
  • Misafir Teklifi kim vermisse. Cok iyi dusunmus, insalah meclisden gecer ve cumhurbaskanimiz onaylar.tesekurler
  • Cemal OKUDAN Çok güzel bir kanun teklifi insallah millet vekillerimiz bununla ilgili yasayı onaylarlar
  • Misafir Misafir İnşallah meclisten geçer çok güzel düşünülmüş bir tasarı ..
  • zakimet demirel eli öpulecek derim harıkaa
  • KADİR DÜDÜKÇÜ İşte millet menfatine tamuyumlu bir telif.Gerçekleşirse iktidarı çook yükseklere uçurur
  • NEJLA Kılıç Ben de 21 yıllık evliyim bu karar doğru mu acaba durursa çok memnun olurum çok mutlu oldum yürürlüğe girsin lütfen
  • Hatice Dağteke İnşAllah olur bizlerinde hakkı bizlerde bedavadan olalım demiyoruz odememiz gereken parayı odiyelim bizlerde olalım.
  • Şenay Sül Peki 25 yillik evliliklerde ssk ya nekadar odeme yapiliyor bilgi alabilirmiyim
  • Ali Fidan Çok mantıklı buluyorum Destekliyorum
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol