Sevgililer Arası Para Yönetimi Nasıl Olmalı?

Sevgilinizle veya eşinizle para hakkında konuşuyor musunuz? Ya da onunla para konusunda nasıl konuşursunuz?

Evet, paradan bahsetmek kolay değil. Çoğu zaman para konusuyla ilgili endişelerimizi, kaygılarımızı saklıyoruz. Çiftlerin en büyük hatası ne biliyor musunuz? Eş olmadan önce, para konusunu konuşmaktan çekinmeleri. Sakın içinize atıp, çekingen davranmayın. Eğer bir gelecek planladıysanız veya hayatınızı ortak yaşıyorsanız, para da aşk kadar önemli. Sevgilinizle beraber hayat kurmaya karar verdiğiniz andan itibaren parayla ilgili her şeyi, açık ve net olarak konuşmalısınız. Harcamalarınıza da dikkat etmenizde yarar var.

Parayı Sevgilimizle Nasıl Konuşacağız?

Öncelikle samimi ve gerçekçi olun. Geçmişte yaşadığınız tecrübeleri ve bundan dolayı duyduğunuz kaygılan dile getirin. Evlilik ve para ile ilgili beş tane tavsiyem olacak. Bu tavsiyeler evli olmayan çiftler için de geçerli. İşte tavsiyelerim:

1) Finansal Elbiselerinizi Çıkartın:
Birbirinize samimi olun, para karakterlerinizi tanıyın. Herkesin bir para geçmişi ve karakteri var. Öncelikle para karakterinizi tanıyın. Sizin için paranın, borcun ve birikimin ne anlamına geldiğini eşinizle samimiyetle konuşabilirsiniz.

2) Ortak Hedefler:
Ortak hedefleri olan evlilikler daha sağlıklı ve uzun sürer. Eşinizle oturun ve neler istediğinizi konuşun. Yani finansal hedefler belirleyin. Kısa, orta ve uzun dönemli ortak hedeflerinizi liste halinde yazın. Ortak hedef olunca birlik ve beraberlik de olur.

3) İletişim:
Para konusunu konuşamıyoruz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının geçtiğimiz yıllarda 7 bin hanede yaptığı bir araştırmaya göre esas temel konu parasızlık ve geçim sıkıntısı değil, eşlerin para konusunda iletişim kuramaması. Eşler arasında para tabu olmamalı, eşler bu konuda rahatlıkla konuşabilmeli. Ayda bir bütçe toplantısı yapın. Sadece faturalan değil, diğer harcama İhtiyaçlarını da konuşun.

4) Gizli Borç:
Gizli borç stres verir ve bir şekilde ortaya çıkar. Aldatmanın bir türüdür, yani finansal aldatma sayılır. O nedenle eşinizden habersiz borç alıp vermeyin.

5) Kendi Hayatınızı Yaşayın:
Bütçenize göre yaşayın. Eşe dosta iyi görünmek için borçlanmayın, daha iyi bir hayat yaşadığınızı göstermek için bütçenizi aşan harcamalar yapmayın. Nasıl hayat ortaksa para konularında da kenetlenmek gerek.

14 Şubat’ın Neden Ticari Olduğunu Gösteren 5 Madde!Tüm dünyada 14 Şubat sevgililer günü olarak bilinir. Aşıklar birbirlerine sevgilerini göstermek için pahalı hediyeler alırlar ya da sevgilerini farklı etkinlikler ile kutlarlar.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store