14 Şubat’ın Neden Ticari Olduğunu Gösteren 5 Madde!

Tüm dünyada 14 Şubat sevgililer günü olarak bilinir. Aşıklar birbirlerine sevgilerini göstermek için pahalı hediyeler alırlar ya da sevgilerini farklı etkinlikler ile kutlarlar.

Tüm dünyada 14 Şubat sevgililer günü olarak bilinir. Aşıklar birbirlerine sevgilerini göstermek için pahalı hediyeler alırlar ya da sevgilerini farklı etkinlikler ile kutlarlar. Kimilerine göre 14 Şubat küresel ekonomiyi canlandırmak için tasarlanmış bir gün. Bu yüzden bugünü kutlamayı tercih etmeyen birçok çift bulunuyor. Kimileri ise bugünün önemli olduğunu düşünüyor ve sevginin hatırlanmasının önemine değiniyor.

Ben 14 Şubat’a inanmayanlardanım ancak bu sevginin önemine inanmadığım anlamına gelmiyor… Bana göre hayatta ki en önemli şeylerden biri gerçek sevgi. Kişinin kendine olan sevgisi de buna dahil. Dolayısıyla gerek başkasına duyduğumuz sevgi ya da aşk, gerekse kendimize duyduğumuz sevgi ve saygı her gün olmalı. Bunun için 14 şubatı beklememize gerek yok.

İşte 14 Şubat’ın neden ticari olduğunu gösteren 5 madde:

1. 14 Şubat ihtiyacınız olmayan harcamalar yapmanıza neden olur

Kalp şeklinde balonlar, mumlar, kahve bardağı ya da güller. Gerçekten bunlara ihtiyacımız var mı? 14 Şubat ya da bunun gibi ekonomiyi canlandırmak için tasarlanan özel günlerde ihtiyacımız olmayan harcamalar yapabiliyoruz. Özellikle tasarrufun giderek önem kazandığı bu günlerde, bir şey almadan önce iki kere düşünmekte fayda var.

2. Gerçek sevgiyi maddiyat ile ölçmek mümkün değil

14 Şubat'ta sevgililer birbirlerine pahalı hediyeler alır. Hatta bazen taraflar sanki sevgilerini kanıtlamak için çok pahalı hediye seçmek zorunda hisseder. Ancak gerçek sevginin değerini hediyenin pahalılığı ile ölçmek mümkün değil. Sevgilinize pahalı hediye almak yerine onun gerçekten ne sevdiğine bakın. Sürpriz bir şekilde sarılma, yardım etme, ya da seni seviyorum demek bazen bütün hediyelerin en güzeli.

 3. Gerçek sevgi bir gün değil, her gün olmalı

Düşünün sevgiliniz var ve çok mutlusunuz. Bu kişiye sevginizi göstermek ya da kanıtlamak için sadece bir gün hediye almak gerçekten mantıklı mı? Yoksa her gün ona, onu sevdiğinizi söyleseniz daha iyi olmaz mıydı? Gerçek sevgi, bir gün değil, her gün olmalı. Her gün sevdiğiniz kişiye onu sevdiğinizi sözleriniz ve aksiyonlarınızla gösterirseniz, herhangi bir güne ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

4. Zorlama sevgi olmuyor

Bu tarz özel günlerin zorlama olduğunu düşünüyorum. Düşünün işten yorgun argın geldiniz, ya da evde bir tomar iş ile uğraştınız, günün sonu geldi ve tek istediğiniz şey aslında evde oturup sevdiğiniz kişi ile film izlemek. Ancak sırf 14 Şubat olduğu için dışarı çıkma ve para harcama eğilimine giriyoruz. Sonuç olarak ne yediğimiz yemek keyif veriyor ne de katıldığımız etkinlik. Sevgi zorlama değildir. Paylaşım için kendinizi zorlamak hele sevgi aktarımı için hiç iyi değildir.

5. Sevgililer günü indirimleri sizi yoldan çıkarmasın

Özellikle sevgililer gününde birçok marka %50’ye varan indirimler yapıyor. Bu indirimler sevgililer günü öncesinde başlıyor ve bazen bir iki hafta devam ediyor. Bu indirimler de bizi gereksiz harcamalara yöneltebiliyor. Sevgilimize hediye almak için gittiğimiz alışveriş merkezinden, poşet poşet ihtiyacımız olmayan eşya ile dönen kaç kişiyiz? Bu yüzden özellikle bu dönemde yapılan indirimler bizi yoldan çıkartabilir.

Sonuç olarak sevgililer günü için harcama yaparken iki kere düşünmenizi öneririm. Gerçekten sevginizi göstermek için o sevimli ayıyı almanıza ihtiyacınız var mı? Ya da bugüne özel yapılan indirim nedeni asla ihtiyacınız olmayan o pijama gerçekten gerekli mi?

Son olarak yazımı Mevlana’nın güzel sözü ile bitirmek istiyorum “Sevgi, şifadır. Sevgi, güçtür. Sevgi, değişimin mührüdür.”
 

Sevgililer Günü'nü Tutumlu Ama Şık Fikirlerle Kutlayın!Sevgililer Günü bu yıl biraz farklı kutlanacak. Zaten kim demiş kırmızı güller, süslü çikolatalar, pahalı restoran rezervasyonları ve pahalı romantik kaçamaklar olmadan kutlanamayacağını… Bu yıl, evde uygun bir bütçeyle Sevgililer Günü’nü kutlayabilir, çok da keyif alabilirsiniz.

 


 

Etiketler Sevgililer Günü
Yorumlar
Kalan Karakter 800