Para ile İlişkimi Nasıl Düzeltebilirim?

Parayla ilişkimizi geliştirmenin en iyi yolu nedir? Bunun yanıtı, bir ilişkiyi nasıl geliştireceğinizin cevabı ile aynıdır. Nasıl mı? Sevgilinle veya eşinle olan ilişkinde ne uygulaman gerekiyorsa, para ile olan ilişkinde de onu uygulaman gerekir. Arada pek de bir fark yoktur.

Parayla ilişkimizi geliştirmenin en iyi yolu nedir? Bunun yanıtı, bir ilişkiyi nasıl geliştireceğinizin cevabı ile aynıdır. Nasıl mı? Sevgilinle veya eşinle olan ilişkinde ne uygulaman gerekiyorsa, para ile olan ilişkinde de onu uygulaman gerekir. Arada pek de bir fark yoktur.

 İlişki doktorlarının bir ilişkiyi kurtarmak için verdikleri önerilere bakalım:

  • Problemleri Görmezden Gelme

İlişki yaşayanların temel problemlerinden biri de ilişkilerindeki sorunları öteleyerek görmezden gelmeleridir. Ama asıl sorun işte budur. Kimse görmezden gelinmeyi sevmez. Peki neden sorunlarımızı görmezden geliriz? Sorunlar da görmezden gelindiklerinde derin yaralar bırakmaz mı? Bu yüzden ilişkide bir sorun olduğunda konuşmalı ve çözüm aramalıyız. Para ile olan ilişkimizde de ötelediğimiz, görmezden geldiğimiz konular vardır. İşte bunun çözümü de ilişkimizde yapacağımız adımlarla aynıdır. ÇÖZÜM BULMAK.

  • Haklı Haksız Arama

İlişkide herkes haklı olmak ister ama asıl amacımız mutlu olmak değil midir? O yüzden haklı haksız aramamalıyız. Para ile sorunumuz varsa onunla yüzleşmeliyiz. Para mı haklı sen mi? Parayı harcayan kim? Parayı yönetebilen sensen, seni üzen neden o olsun!

  • Kimsen o ol

Sorunu çözerken kendin ol çünkü o sorunu yaratan sensin. İlişkilerde de yapılan en büyük hatalardan biri, problemleri konuşurken farklı kimliklere bürünülmesidir. Para ile ilişkinde de doğru cevaplar ver. Yoksa yoktur, bunu unutma. Kendine savunma mekanizması yaratma.

  • Onu Önemsediğini Göster

İlişkilerde karşımızdakinin önemli olduğunu ona hissettirmemiz gerekir. Çünkü sevgi de para gibi aslında bir alış ve veriştir. Emek vermeden ona doğru bir şekilde sahip olamazsın. Finansal hayatında da doğru adımlar atman gerekir ki para ile ilişkini düzelt.

  • Hayatının Merkezi Yapma

Unutma, para amacın değil aracın olmalı. Hayatını devam ettirmek için onu önemse ama abartıya kaçma. Paranın kontrolünün sende olduğu, özgür bir alanın olsun. (İlişkide de özgürlüğü kim sevmez 😉)

Peki bu borçluluk halini nasıl kontrol altına alabiliriz? Borçlu olmak sizi hareketli tutar aynı aldatan biri gibi… Evet yanlış duymadınız bu da bir aldatma ya da aldanma halidir. Ben olmayan paralarla kendine bir yaşam kurmuş o kadar çok insan gördüm ki. Kredi çekip, hayatını sürdüren, durmadan borç altında yaşayıp, ne yapacağını kara kara düşünen ama bundan vazgeçemeyen o kadar çok insan var ki… Yaşamınıza dinamizm katarsınız. Çünkü korku dinamik bir enerjidir. Durmadan bir çıkış yolu bulmaya çalışırsınız. Bu da ne kadar korku dolu olsa da sizi ayakta tutar. Ta ki siz çıkmaza girene kadar. Sizce de benzerlik yok mu? İşte borç almakta, aldatma psikolojisiyle aynı. İsterken utanırsınız, gizli saklı halledersiniz ve faizi ile ödemek zorunda kalırsınız. O yüzden para ile olan ilişkinizin içine bir de 3. şahıs olarak borcu sokmayın. Kaliteli yaşayın.

Sonuç olarak ilişkilerde dengeyi bulduğumuzda para ile olan ilişkimizde de dengeyi bulacağız. Çünkü para enerjisi de ilişkiler gibi hareketli bir enerji. Parayla aramızı düzeltebilmek için değişime ilk kendinizden başlamanız gerekiyor. Enerjiniz bol, para ile ilişkiniz iyi olsun.

Yorumlar
Kalan Karakter 800