Para Harcamadan Karşınızdakini Nasıl Mutlu Edebilirsiniz?

Para ile kişinin mutluluğu arasındaki ilişkiyi açıklamak için çok sayıda araştırma yapıldı. Peki karşıdakini mutlu etmede paranın payı nedir? Parasız karşımızdaki insanları mutlu edemez miyiz?

Para ile saadet olur mu?

Yalnızca bugünün değil geçmişin de en çok sorulan sorularından birisiydi. Gelecekte de bu konuda çok sayıda araştırma yapılıp, çok sayıda programda bu konu konuşulacak. Aslında bir cevabı var; mutluluğun sırrı paranız olmasından ziyade parayı harcadığınız yerlerden geçiyor. Yale ve  Cambridge’de yapılan araştırmalara göre kendi kişiliğinize uygun harcamalar sizi mutlu ediyor.  Parayla saadetin formülü; biriktirip bunu paylaşmaktan ve deneyimlere para harcamaktan geçiyor.

Peki Karşıdaki İnsanı Mutlu Etmede Durum Nedir?

Buna verilecek ilk cevap elbette ki karşıdakinin paraya verdiği değerde gizli. Fakat iletişim çağında yaşıyoruz. Doğru iletişim taktikleriyle paraya önem veren insanları bile parasız bir şekilde mutlu edebiliriz.

-               Küçük şeyler büyük mutlulukların kaynağı: İnsanları mutlu etmenin yolu bazen sadece onları kapıyı açmakta, mutfaktan gelirken kahve getirmekte ya da bakkaldan ona çikolata almakta gizli olabilir. Bunlardan birisi size yapıldığı anda hissettiğiniz o değer ve o sıcaklık sizi de mutlu etmiyor mu? Karşınızdaki insanların önemli bir kısmı da sizin gibi küçük şeylerden büyük mutluluklar elde edebiliyor bunu unutmayın.

-               Pozitif mesajlar: ‘Bugün çok yakışıklısın, kıyafetin çok iyi, eline sağlık süper iş yaptın...’ bu cümleleri kurmak aslında oldukça basit. Bu cümlelerin karşılığı olarak karşınızdaki insanda yarattığınız mutluluk duygusu ise paha biçilemez. 

-               Paylaşmak: Mutluluk da paylaşıldıkça artan şeylerden birisi. İhtiyacı olan dostlarınızla paylaşmanız onların kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır. Paylaşmak derken internette çok güldüğünüz bir videoyu paylaşmak bile olabilir.

-               Özel gün: İş hayatı, ev hayatı, spor hayatı, akşam tv hayatı derken sevdiklerimizi sadece internetten takip eder olduk. Yanlış! Sevdiklerinize özel günler ayırın. Ve o gün pozitif konular hakkında konuşmaya özen gösterin. Günün sonunda ikinizin de yüzünde gülümseme olması şartını da unutmayın! Eğer sadece sohbet etmek istemiyorsanız da beraber aktiviteler planlayın ve eğlenmeye özen gösterin.

İşin özeti; ister çok para harcayarak isterseniz de hiç para harcamadan dostlarınızı mutlu edebileceğiniz basit bir yöntem var: Onlara değer vermek ve onlarla paylaşmak.

Hayat hakkında unutmamanız gereken 16 gerçek içeriğimiz için tıklayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800