İlişkinizdeki Para Tartışmalarına Son Verecek 3 Adım

Çoğu çift para konusunda açık ve dürüst bir şekilde konuşmada güçlük çekiyor. Bunun en büyük nedeni bize çocukluğumuzdan beri para hakkında karışık mesajların verilmesi…

Küçüklüğümüzden beri “para nasıl harcanır, nasıl biriktirilir, ne alınabilir ve ne alınamaz” gibi sorunlarla karşılaşıyoruz. Para hakkındaki ilk bilgilerimizi ailemizden öğreniyoruz ve hayatımız boyunca parasal konularda bu öğrendiklerimizle hareket ediyoruz.

İşte sizin de muhtemelen çocukluğunuzda duymuş olabileceğiniz para hakkındaki mesajlar:

‘Para ağaçta yetişmiyor.’

‘Tasarruf edilmiş bir kuruş kazanılmış bir kuruştur.’

‘Para bütün kötülüklerin temelidir.’

Para hakkında nasıl konuşulacağını da küçüklükten öğreniyoruz. Mesela bir saniye durup, para hakkında şahit olduğunuz önemli bir ana dönün. Bu anda para sizin için neşe, huzur, ya da mutluluk konusu muydu? Ya da faturalar, fazla harcama, yeterince paranın olmaması tartışmalarınızın kaynağı mıydı? Belki de para hakkında hiçbir konuşmaya şahit olmadınız, ki bu durumda da para konusunda yeterince bilgiye sahip olmayabilirsiniz.

Para genelde insanı daha önce yaptığı hatalardan dolayı rahatsız edici, hatta utanç verici bir duruma düşürebilir. Ya da eğer size zenginliğin insanı bencil ve kötü yaptığı söylendiyse, banka hesabınızın doluluğundan suçluluk da duyabilirsiniz. Eğer anne ve babanızın para hakkındaki kavgalarıyla büyüdüyseniz, paranın insanları ayırdığına inanmanız da olasıdır. Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda, çiftlerin para konusunda tartışmalardan kaçınması ya da tartışmaların kargaşaya neden olması şaşırılacak bir durum değildir.

İyi haber şu ki, para hakkındaki başarılı konuşmalarla eşinizle daha güçlü bağ kurabilirsiniz. Çünkü unutmayın ki, başarılı ilişkiler yaşayanlar para konusunda açıkça konuşabilenler ve finansal amaçlarını paylaşabilenlerdir.

Eğer partnerinizle para hakkında konuşmakta zorlanıyorsanız, bu sıraladığımız stratejileri takip edin ve başarıyı siz de bulun!

İşte size finans konusunu kavga etmeden tartışabilmeniz için üç yol:

1. Partnerinizi Anlamaya Çalışın

İlişkiler iki karışık ve farklı insandan oluşabilir. Farklılıklara rağmen, partnerimize en çok anlaşıldığımızda, duyulduğumuzda ve takdir edildiğimizde gerçekten bağlı olduğumuzu hissederiz. Ama birbirinizi anlamanız demek anlaşmaya varacağınızı göstermez. Anlaşmaya varmak için, para hakkında konuştuğunuzda, partnerinizin bakış açısını, hedeflerini ve tavrını anlamaya çalışmanız gerekir. Onun büyürken ki para hakkında öğrendiklerini dinlemeye çalışın. Sonra biraz meraklı olun! Partneriniz hakkında daha çok bilgi öğrenmeye çalışın ve partnerinizi yargılamayın. Yargılayıcı olmak merakı gölgeler ve ilişkiye zarar verebilir. Ana fikir partnerinizi sizin gibi düşünmeye itmek değil, ama partnerinizin ne düşündüğünü anlamaya çalışmaktır.

2. Beraber Hedefler Koyun

Birbirinizi anlamaya başladıysanız, ortak hedefler koymaya hazırsınız demektir. Bir veya iki hedeften bahsedip onların hakkında konuşmaya başlayın. Nitekim hedef koyarken spesifik olmak gerekir. Sayısal olarak tam olarak ne hedefliyorsanız ve ne kadar sıklıkla olmasını istiyorsanız kesin bir şekilde belirtin (örneğin her hafta 50 lira biriktirmek). Kendinize bu hedefe ulaşmak için bir zaman kısıtlaması da koyun (örneğin beş ay içinde 1000 lira biriktirmek istiyorum). Bu stratejinin başarılı olması için önemli bir nokta hedefin iki partner tarafından da desteklenmesidir. Kendi özel hedefleriniz de olabilir, ama bu hedefler ilişkinizi desteklemek içindir. Bu konunun üzerinden de geçtiğinizde, ilk finans hakkındaki ciddi ve başarılı konuşmanızı yapmış olacaksınız!

3. Para Randevuları Yapın

Para hakkında konuşmakta iyi olmak için, sürekli tekrarlamanız gerekir. Size en büyük tavsiyem düzenli ve devamlı olarak ‘para randevuları’ ayarlamanız. Bir gün seçin ve düzenli olarak bu günde en az bir saat birbirinizin banka hesaplarına odaklanın. Televizyonu kapatın ve birbirinize tüm dikkatinizi verin. Hedeflerinizin üzerinden geçin ve en küçük başarıyı ve uzlaşmayı bile kutlayın. Eğer hataya düşerseniz, ilk adıma geri dönün ve sorunun nasıl çözülebileceğinin üzerinden geçin. Unutmayın, bu işte berabersiniz!

Para hakkındaki konuşmalar ilişkiniz için korkunç, utanç verici veya yıkıcı olmak zorunda değil. Para hayatımızda önemli bir yer tuttuğundan kendinizi başka bir insana adadığınızda ilişkinizin de gerekli bir parçası haline gelir.

Tartışırken ilişkiye zarar veren 7 hatalı davranışMutlu ve uzun soluklu bir ilişkiye sahip olmak için tartışırken bazı davranışlardan kaçınmanızda fayda var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800