Eşinizle Finansal Konularla İlgili Nasıl İletişim Kurabilirsiniz?

Eşinizle finansal konularda nasıl iletişim kuracağınızı bilmek çok önemli. Bu yüzden eşinize sormanız gereken parayla ilgili en önemli sorulara geçelim.

İlişkiler söz konusu olduğunda, para hakkında konuşmak tabu gibi görünebilir. Boşanmanın önce gelen nedenlerinden birinin para konusu olduğu için, “Yaparım” demeden önce bunun hakkında konuşmak önemli. Dolayısıyla ilişkiniz evliliğe doğru gidiyorsa, konuşmak isteyeceğiniz şeylerden biri de finansal konular olmalı. 

Eşinizle finansal konularda nasıl iletişim kuracağınızı bilmek çok önemli. Bu yüzden eşinize sormanız gereken parayla ilgili en önemli sorulara geçelim.

Harcama alışkanlıklarını nasıl tanımlarsın?
Harcama alışkanlıklarınızdaki farklılıklar ilişkinizde zorluklar yaratabilir. Eşinizin kazandığı her kuruşu harcadığını ya da her kuruşun hesabını yapan biri olduğunuzu hayal edin. İşte hal böyleyken aynı yerde olmak zor olacaktır.
Partnerinizin parasını nasıl harcadığını bilmek önemli. Bu, onların harcayan ya da tasarruf eden olmalarının ötesine geçer. Bütçeden bağımsız olarak gerçekten sorumlu bir şekilde mi yoksa bir hevesle mi harcadıklarını anlamanız gerekir. Her birinizin nasıl para harcadığını bilmek parayı birlikte nasıl etkili bir şekilde yönetebileceğinizi, belirlemenizi sağlayacak.

Borç hakkında ne düşünüyorsun?
Gerçek şu ki, çoğu insanın bir tür borcu var. Buna öğrenci kredisi borcu, araba kredisi, kredi kartı borcu, ipotek ve daha fazlası dahil.

Aşırı miktarda borca ​​sahip olmak, bir ilişkide hem finansal hem de duygusal gerginliğe neden olabilir. Borç stresli olabilir. Çünkü tasarruf etme, yatırım yapma ve hayattan zevk alma yeteneğinizi engeller.

Bu soruyu sormanın amacı, sadece eşinizin borcu olup olmadığını ve ne kadar borcu olduğunu belirlemek değil, aynı zamanda borç hakkında ne hissettiğini öğrenmek olacak. Ayrıca, yaşam tarzlarını finanse etmek ve imkanlarının ötesinde yaşamak için kredi kartı kullanıyor mu veya kredi alıyor mu?

Borcun sahip olabileceği etkiyi bilmek, eşinizin borcunu nasıl ele aldığını bilmek önemli. Borçlu olmayı sevmeyen biriyseniz, bunu kabul eden biriyle birlikte olmak sorun olabilir. Bu, ilişkiniz ciddileştikçe sorulacak en önemli para sorularından biri.

Çocukken para hakkında ne öğrendin?
Yetişkin olarak yaptığımız şeylerin çoğu, çocukken öğrendiklerimizden kaynaklanır. Çocukken gördüğümüz, işittiğimiz ve öğrettiğimiz şeyler nihayetinde yetişkinliğimizi şekillendirir. Bu, paramızı nasıl ele aldığımızı içerir. Paranın sorumlu bir şekilde ele alındığını hiç görmediyseniz, başka türlü öğretilmediyse, parayı sorumsuzca da ele almanız olasıdır. Eşinize çocukken ne öğrendiğini sormak, size para alışkanlıkları konusunda biraz ipucu verecektir. Birçoğumuz için parayla ilgili ilk dersimiz ebeveynlerimizi izleyerek oluştu. Fatura ödediklerini veya beklenmedik harcamaların neden olduğu stresi görmüş olabilirsiniz. Bir ebeveynin parayı idare ettiğini, diğerinin ise yapmadığını da görmüş olabilirsiniz.

Ailenizin parayı nasıl ele aldığı bir ilişki içinde parayı nasıl idare edebileceğiniz konusunda bilgi verir. Örneğin, ebeveynleriniz birlikte parayı yönetiyorsa, aynı şeyi eşinizle birlikte yapmanız sizin için önemli olabilir. Tek ebeveynli bir evde büyüdüyseniz, muhtemelen erken yaşta finansal olarak bağımsız olmayı öğrenmişsinizdir.

Partnerinize, ebeveynlerinin parayı nasıl idare ettiğini ve karşılığında ciddi bir ilişki içinde parayı nasıl idare etmek istediklerini sorun. 

Çiftlerin para durumlarını nasıl yönetmeleri gerektiğini düşünüyorsun?
Ebeveynlerimiz parayı nasıl ele aldığımızı şekillendirse de eşinizin çiftlerin finansmanı nasıl ele alması gerektiği konusundaki bakış açısını bilmek önemli. Çiftlerin paralarını nasıl yönetmeleri gerektiğine ilişkin inançları, ebeveynlerinin inançlarıyla aynı olmayabilir.

Finansmanı birleştirmeniz gerektiğine inanıyorlar mı? Adam parayı yönetmekten sorumlu mu? Hesaplarınız ayrı bankada mı olmalı? Bunların hepsi, bu para sorusu etrafındaki tartışmanızdan kaynaklanması gereken konular.

Para durumunu yönetmek için hangi araçları kullanıyorsun?
Finansal açıdan sorumlu olacaksanız, paranızı yönetmek için bir planınız olmalı. İster yazılı bir bütçe ister kullandığınız bir uygulama, paranızın nereye gideceğini planlamanıza olanak tanıyan bir şeye sahip olmalısınız.

Emeklilik için birikim yapıyor musun?
Siz ve eşiniz ilişkinizin geleceğini düşünürken, finansal geleceğinizi de düşünmelisiniz. Başka bir deyişle, kendinizi emekliliğe hazırlamanız gerekir.

Emeklilik uzak görünse de eşinizin ileriye dönük düşüncesi ve planlaması hakkında size iyi bir bakış açısı sağlayacak. Emeklilik için mi biriktiriyor?  Emeklilik için birikim yapmamak, sizin ve/veya eşinizin yaşlılıkta geçinmek için paraya sahip olmak için çalışmaya devam etmek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu sizin için uygun bir şey mi?

Başka birini maddi olarak destekliyor musun?

Eşinizle finansmanınızı birleştirmeyi planlıyorsanız, paranızın nereye gideceğini bilmeniz gerekir. Bu yüzden sorulması gereken en hayati para sorularından biri, başka birini finansal olarak destekleyip desteklemedikleridir. Bu bir çocuk, ebeveyn veya diğer aile üyeleri olabilir.

Hanenizin dışından birini finansal olarak desteklemek finansal bir yük haline gelebilir. Bunun bir sorumluluk olduğunun önceden bilinmesi, buna göre plan ve bütçe yapmanızı sağlayacak.

Bu aynı zamanda, çocukların dışında aile üyelerini maddi olarak desteklemenin sizin de kabul ettiğiniz bir şey olup olmadığına karar vermek için mükemmel bir zaman. Başkalarını desteklemek söz konusu olduğunda birbirinizin finansal sınırlarını ve bunun ilişkinizi nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışmalısınız.

Kısa vadeli finansal hedeflerin neler?
Para durumunuz söz konusu olduğunda hedeflerinizin olması önemli. Her zaman paranız için bir planınız olmalı. Aksi takdirde, kendinizi paranızın nereye gittiğini merak ederken bulursunuz.

Uzun vadeli finansal hedeflerin neler?
Eşinizin kısa vadeli finansal hedeflerini anlamanın yanı sıra, uzun vadeli finansal hedeflerini de sorgulamalısınız. Uzun vadeli hedefler, 5 veya daha fazla yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığınız şeylerdir.

Neye savurganlık yapmaya meyillisin?
Hepimizin savurganlığa meyilli olduğu bir şey var. Yiyecek, giysi, elektronik eşyalar gibi… Eşiniz için bunun ne olduğunu öğrenin. Çoğu savurganlık zararsız olsa da bazı şeyler finansal risk oluşturabilir. 

Finansal acil durumlarla nasıl başa çıkıyorsun?
Bir noktada, hepimiz finansal bir acil durum yaşayacağız. Önemli olan onları nasıl ele aldığımız.

Herhangi bir finansal acil duruma hazırlanmanın en iyi yolu acil durum fonuna sahip olmaktır. Bu, beklenmedik bir araba tamiri gibi acil durumlar için ödeme yapmaya adanmış bir tasarruf hesabıdır.

Bu, parayla ilgili sorabileceğiniz en önemli sorulardan biri çünkü ikinizin de beklenmedik olaylara hazırlıklı olmanız gerekiyor!

Şu anda herhangi bir şey için birikim yapıyor musun?
Eşinize sormanız gereken bir başka harika para sorusu, şu anda herhangi bir şey için para biriktirip, biriktirmediğidir. Büyük satın alımlar için birikim yapmak, bir hedefe doğru çalışmaya olan bağlılıklarını gösterir. 

Bu önemli para sorularıyla etkili iletişim kurun!
Parayla ilgili bu sorular, onların para hakkında görüşleri hakkında fikir verecek. Nasıl düşündüklerini ve hissettiklerini bilmek önemli, böylece kendi inançlarınızla uyuşup uyuşmadığını belirleyebilirsiniz.

 

Deneyimler Bize Neler Öğretiyor?Finansal Okuryazarlık Girişimcisi Özlem Denizmen, Fintechtime okurları için kaleme aldı, “Liseli Arkadaşlarım”.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store