Düğün Planlamadan Önce Bunları Konuşmayı Unutmayın

Teklifle başlar tüm heyecan… Her iki taraf da haklı olarak hayallerinin gerçekleşmesini, her şeyin en iyisinin, en güzelinin olmasını ister. Sonrasında ver elini planlar, hazırlıklar…

Siz elbette her şeyin en iyisini, özelini, güzelini hakkediyorsunuz ama işin bir de finansal boyutu, geleceğinizi borçla inşa etme riski var… O nedenle düğününüzü planlamadan önce oturun konuşun: 

1-    Düğün bütçemiz 
Nerede, nasıl bir düğün yapacağız, kaç kişi davetli olacak? Yiyecek-içecek, süsleme, fotoğrafçı, müzik… kaç lira tutuyor? Düğün için olmazsa olmazlarımız neler? Çıkan bütçe bizim için uygun mu? Ailelerimizin bu bütçeye bir katkısı olacak mı?

2-    Diğer harcamalarımız
Ev eşyaları, kira/ev peşinatı, balayı, gelinlik… nelere harcayacağız? Hangisine ne kadar harcayacağız?

3-    Önceliklendirme
Bütçenizde her şey için yer olmayabilir: Hangileri bizim için en önemlileri, olmazsa olmazlarımız, hangilerinden vazgeçebiliriz?

 4-    Zaman
Düğün ve ev harcamalarımız için önümüzde kaç ay var? Kaç lira birikmişimiz var, kaç lira daha biriktirmemiz gerekiyor? Önümüzdeki süreçte bu parayı biriktirebilir miyiz?

5-    Samimiyet
Gerekli parayı biriktiremiyorsak ne kadar borç bizim için uygun? Düğün sonrası evimize girip kapımızı kapadığımızda bu borçla yüzleşmek istiyor muyuz?

6-    Finansal hayallerimiz, hedeflerimiz neler?
Evlilikte ilişkiyi güçlendirecek en önemli adımlardan biri de ortak hedeflerin olması: Ortak hedeflerimiz neler?

Yorumlar
Kalan Karakter 800