Sizden Gelenler: İşte Aradığım Ev!

Özlem Denizmen, her hafta Posta Gazetesi köşesinde sizden gelen soruları yanıtlıyor. Bakalım Özlem Denizmen, Zeynep Hanım'ın sorusuna ne cevap vermiş?

SORU: Yıllardır ev almak istiyorum. Ya faizler yükseliyor ya da faizler düşünce de ev fiyatları yükseliyor. 180 bin lira param var. 4 bin lira da maaş alıyorum. Şimdi çok uyguna 260 bin liraya oturmak istediğim bir ev buldum. Ana caddeye yakın, içi de güzel yalnız bu faizlerden ev almak mantıklı mı?

Zeynep

CEVAP: Tam istediğin gibi bir ev bulduysan ve başka bir borcun yoksa banka kredisiyle alabilirsin. 80 bin lira 10 yıllık konut kredisi kullansan ayda 1.400 TL civarında ödemen olur. Bu tutar gelirinin yüzde 35’ine denk geliyor. Tüm borçların toplam gelirinin yüzde 40’ını geçmesin. İleride olur da konut kredisi faizleri düşerse refinansman yapabilirsin. Bunun ufak bir maliyeti olur. Son karar senin.

Sizden Gelenler: Kaybetmekten Bıktım''Yatırım yapmayı beceremiyorum, kaybetmekten bıktım...'' diyen Cüneyt Bey'in sorusuna Özlem Denizmen, Posta gazetesi köşesinde cevap verdi.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store