Konut Kredisi Almak İstiyorum Diyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut kredisinde nelere dikkat edilmeli sorusu akıllara geliyor.

Hepimizin hayali olan ev almak, faizlerin inmesiyle daha mümkün haline geldi fakat konut kredisi kullanırken bazı durumlara dikkat etmek gerekiyor. Örneğin konut kredisi veren bankaları incelemek ve konut kredisi taksit oranlarına bakmak gibi. Gelin hep birlikte konut kredisi detaylarına bakalım.

Konut kredisi faiz oranları bir süredir yüzde 2 ila 3 arasında değişen bir seviyedeydi. Merkez Bankası’nın indirime gitmesiyle, bu yüksek oranların düşmesi, ev almayı planlayanları sevindirdi. Önce kamu bankaları daha sonra özel bankalar konut kredisinde faiz indirimine gitti. Peki ev almak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren konut kredisinde nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bankaları Araştırmaya Başlayın:

Her banka, konut kredisi için farklı faiz oranı veriyor. Bunun için bankaları iyi araştırmakta fayda var. Önünüze bir çizelge alın, ne kadar miktarı hangi sürede ödeyeceğinize karar verin. Daha sonra bankalarla görüşmeye başlayın. Zaten müşteri olduğunuz için sizin peşinize düşecekler.

İmkanınız Varsa Vadeyi Kısa Tutun:

Biliyorsunuz ödeyeceğiniz taksit sayısı arttıkça aylık ödeyeceğiniz miktar azalır. Bu size ilk başta cazip gözükse de totale baktığınız zaman fazla para ödemiş olursunuz. Banka faiz üzerine çalışır, sizden ne kadar fazla faiz alırsa, o kadar kara geçmiş olur. Plan yaparken dikkat etmeniz gereken husus, aylık ne kadar verebileceğinizdir. Vereceğiniz miktar aylık olarak fazla olsa bile ödemeniz hızlı bitecek ve daha az faiz ödemiş olacaksınız.

Bunu bir örnekle açıklayalım…

Mesela, 200 bin liralık konut kredisi için ne kadar ödenir?

Kamu bankalarından 0.99 oranla 180 ay kredi çektiğinizde aylık 2 bin 384 lira taksidiniz, toplam 429 bin 285 lira geri ödemeniz olur.

Aynı krediyi 120 aylık çektiğinizde, taksit ödemeniz bir miktar yükselir ve 2 bin 855 lira olur. Toplam geri ödemeniz ise 342 bin 667 liraya iner. Gördüğünüz gibi geri ödemede aradaki fark 86 bin 618 lira…

Kredi Masraflarını Unutmayın: Kredi demek aynı zamanda sigortadan tutun da poliçeye kadar masraf demek. Bu maliyetleri de göz önünde bulundurarak konut kredisi çekin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800