Bir Ataçla Ev Sahibi Olabilir Misin?

Küçük bir ürün karşılığında bir ev sahibi olabileceğinize inanır mısınız? Modern ekonomilerde takas yöntemi geçerliliğini koruyor mu? Takas yöntemiyle gazetelere haber olabilir misiniz? Bahsettiklerimiz size bir hayal gibi gelebilir. Ama bu hayali gerçekleştiren bir kişi var: Kyle MacDonald.

Öncelikle takas usulünü bir hatırlayalım. Takas; herhangi bir değişim aracı kullanmadan ürünlerin, başka ürünlerle değiş tokuş edildiği bir ticaret yöntemidir. Şaşırtıcı hikayesiyle yazımıza konu olan Kyle MacDonald, tam da bu yöntemi kullanarak hayallerine ulaşmıştır. Peki kimdir bu Kyle MacDonald, hikayesi nedir?

Kyle MacDonald, 1979 yılında Kanada’da doğdu. 2005 yılında iş arıyordu ve bir hayali vardı. Birden gözüne kırmızı bir ataç ilişti. İnternette bir blog sitesi açtı ve takas etmek koşuluyla atacı paylaştı.

Bir süre sonra kırmızı ataca karşılık balık şeklinde bir kalem aldı. Daha sonra bu kalemi de takas etti ve el yapımı bir tokmağa sahip oldu. Tokmaktan sonra mangal, mangaldan sonra jenaratör, jenaratörü de bıra fıçısına dönüştürdüve bu şekilde devam etti. En son takasını bir talk show sunucusuyla yaptı ve bu takas sayesinde medyada tanınır hale geldi.

MacDonald, yaptığı takaslar sayesinde medyatik bir isim haline geldi. Bu tanınırlığı onun işine yaradı ve birçok insan onunla takas yapmak istedi.

Kyle’a, bir kadın albüm sözleşmesi karşılığında evinde bir yıl kira vermeden oturabileceğini söyledi. Hayallerine gitgide yaklaşmıştı. Daha sonra bir kar küresiyle takas etti. Birçok insan bu takasın saçma olduğunu belirtti. Fakat hiç kimse MacDonald’ın bu kar küresi sayesinde bir ev alabileceğini tahmin edemezdi.

Kar küresi koleksiyonu sahibi ünlü yönetmen Corbin Bernsen, kar küresi karşılığında ona filminde bir rol teklif etti. Kyle Hollywood’da bir oyuncu olacakken bir yönetici kendisini arayarak bir evle takas etmek istedi.

Kırmızı bir ataç sayesinde, tam 14. takasında ev sahibi oldu MacDonald. Kulağa bir hayli ilginç geliyor değil mi? İnanmak her ne kadar güç olsa da TED’de bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Ve işte tüm bu olanlar kırmızı minik bir ataç ile başladı.”

Yorumlar
Kalan Karakter 800