Eşya Kredisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Cep telefonu, beyaz eşya ya da elektronik eşyalar için de kredi çekmeniz mümkün. Tüketici kredisi, eşya kredisi gibi isimlerle anılan bu kredi hakkında bilmeniz gerekenleri birlikte inceleyelim.
Eşya Kredisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Teknolojinin hayatımızdaki öneminin artmasıyla birlikte eve alınan beyaz eşyaların kalitesi ve fiyatı da arttı. Özellikle cep telefonu teknolojisi hızla yükselen bir trend yakaladı. Bilgisayar, tablet gibi diğer cihazlar da yine aynı şekilde artık herkesin satın almak istediği ürünler haline geldi. Bununla birlikte fiyatlar da arttı.

Bankalar bu ihtiyaçları karşılamak isteyen bireysel müşterilerine ihtiyaç kredisi kapsamında eşya kredisi veriyorlar. Eşya kredisinde asıl amaç ürünün alınması ve ürünün fiyatının belli vadelerde bankaya ödenerek borcun ödenmesi. Yani bankadan alacağınız ürün için kredi çekiyorsunuz fakat nakit para size değil, ürünün satıcısına ulaşıyor. Böylece kredinin gerçekten bir amaç doğrultusunda kullanılması amaçlanıyor.

Kredi kartlarında yapılan düzenleme de eşya kredisi kullanımını arttırdı. Kredi kartları telefon ve altın gibi satın almalarda taksit yapmıyor. Beyaz eşyada da kredi vadesi sınırlı. Bunun etkisi olarak da markalar ve bankalar çeşitli işbirliklerine imza attılar.  Banka ile firma 48 ay için uygun bir oranda anlaşmışsa siz de o krediyi o fiyattan ödüyor olursunuz. Bankalar bu eşya kredisini ihtiyaç kredisine oranla daha uygun şartlarda sunuyor. Ve alma ihtimaliniz de daha yüksek.

Kredi Notu Önemli Mi? 

Son yıllarda cep telefonu alırken bile kredi notunuzun kontrol edildiğine denk gelmişsinizdir. Aynısı diğer eşyalar için de geçerli. Eşya kredisi çekerken de yine kredi notu önemli. Sadece biraz daha esnek davranıldığını fakat yine kredi notu kötü olanlara bazı durumlarda eşya kredisi verilmediğini de aktarmalıyız.

Eğer kredi taksitini geciktirir ve borcunuzu ödemezseniz de aynı şekilde kredi notunuz düşüyor.

Eşya Kredisine Başvuru

Eşya kredisi de bir ihtiyaç kredisi türü olduğundan dolayı krediye başvuru ve gerekli belgeler arasında fark yok. Yani sizden puanınız yüksekse hiçbir şey istemeden krediyi verebilirler. Düşükse gelir belgesi ya da kefil isteyebilirler. Bu kredi türü Ayrıca kredi çekecek kişinin en az 3 ay bir iş yerinde SGK kaydının olması ve sigortasının yatıyor olması gerekiyor.

 

Hangi Bankalar Eşya Kredisi Veriyor?

Eşya kredisini hemen hemen her banka veriyor. Burada esas bankaların marka ile yaptığı anlaşma. Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, Yapı ve Kredi gibi bankalar cep telefonu, beyaz eşya gibi ürünlere kredi verirken; katılım bankaları ve diğer küçük bankalar da aynı desteği sağlıyorlar.

Kredi Başvurusundan Önce

  •  Eşya kredisinde araştırma yaparken kredinin yanı sıra almak istediğiniz ürünü ve o markanın anlaşmalı olduğu bankayı da araştırın.
  • İstek mi, ihtiyaç mı kararını vermeden önce satın almayın.

Aklınıza takılan tüm soruları bize sorabilirsiniz. Uzmanlarımız eşya kredisi ve diğer finansal konularda olan sorularınızı bekliyor. 

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol