Emeklilikte Eksik Prim için Ne Yapmalı?

Emekli olmak her çalışanın hayali. Fakat kimi zaman prim eksikliği yüzünden emeklilik ertelenebiliyor. Prim eksikliğinin emekliliğinize engel olmaması için atmanız gereken birkaç adım var. Gelin hep birlikte emeklilikte prim eksikliği sorununa bakalım.

Artık yoruldunuz, emekli olmak istiyorsunuz fakat bir süredir primleriniz dolmuyor. TÜİK verilerine göre yaklaşık 10 milyon kişi kayıt dışı. Yani sigortasız çalışıyor. Bu da primin yatmaması demek. Maalesef bu durum emekliliğinizi etkiliyor. Fakat bunun önüne geçme şansınız var.


Hizmet Tespit Davası Açın:

Sigortasız çalıştırılıyorsanız ve elinizde belgeniz varsa çalışanlar için devlet hizmet tespit davası açabiliyor. Bunu son 5 yıl içinde kanıtlamanız gerekiyor. Kanıtlamanız için de belli delillerin olması gerekiyor. O deliller ise SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, işverenin mesleki kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, vergi mükellefiyet kayıtları, ücret bordroları, tanık, bilirkişi. Eğer bu süre zarfında hayatınızı kaybederseniz hak sahibi olan kişi de sigortasız çalıştığınız kuruma dava açabilir. 


Askerlik ve Doğum Borçlanması:

Eksik primleriniz varsa askerlik ve doğum borçlanması sayesinde prim gün sayınızı tamamlayabilirsiniz. Eğer sigorta yaptırmadan askere gittiyseniz işe giriş tarihiniz öne çekilir. Doğumda da çocuk sahibi olmadan önce sigortanız varsa 6 yıla kadar erken emekli olma şansınız var.

Staj döneminizi emeklilikte saydırma şansınız bulunuyor. Doktora yaptıysanız ya da tıpta uzmanlıkla ile ilgili eğitim aldığınız zaman borçlandırabilirsiniz. Memurlar ücretsiz izin sürelerini daha sonra borçlanarak emeklilik hizmetinden saydırabiliyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800