Başarılı bir yatırımcı olmak için neler yapılmalı?

Başarılı bir yatırımcı olmak için neler yapılmalı? Başarılı yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler neler?

Güncelleme:

1. Yatırım Tutarınızı Artırmaya Devam Edin

Siz çalışırken paranızı da çalıştırın. Risk toleransınız, finansal gerçekleriniz ölçüsünde yatırım yapın ve mümkünse yatırımlarınızı düzenli olarak artırın.

2. Yaygınlaştırın

Paranızı ister mevduata yatırın, isterseniz altın, döviz, hisse senedi veya gayrimenkul alın. Kendinize en uygun riski belirleyin ve harekete geçin.                                                                                 

3. Moralinizi Bozmayın

Piyasadaki düşüşler sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Bu tarz durumlarda panik halinde satış halinde satış yapmak yerine olayları, durumları avantajlı hale dönüştürmeye çalışın ve ders çıkartın. 

4. Dengenizi Koruyun

Her bir varlık türüne ne kadar yatırım yapacağınıza karar verin. Riskleri en aza indirecek şekilde farklı kaynaklara yatırım yaparken dengeyi korumaya özen gösterin. 

5. Mucizeler Beklemeyin

Yatırımlarınızın bir kısmının getirisi beklentilerinizin altında gerçekleşebilir. Her zaman mucizevi sonuçlar beklemeyin. Yıllar geçtikçe planlarınızı ve yatırımlarınızı dengeleyip tutarlı performans gösterdikçe genel olarak makul bir yatırım getirisi elde edersiniz.

6. Sıçramadan Önce Düşünün

Dikkatlice analiz etmeden yatırım yapmayın. Risk almaktan korkmayın. Unutmayın, risk yoksa getiri de yok. Yatırımlarınız uzun vadeli olsun, ‘al-sat’çı olmayın.

7. Uzmana Sorun

İhtiyacınız olduğunda profesyonel yardım alın. Performansınızı geliştirmek için bir finansal danışmanla periyodik kontroller yapın. Bilmediğiniz, güvenmediğiniz yatırım araçlarına paranızı bağlamayın.

8. Paranızı Büyütün

Yatırımınız kazanç sağlayınca hemen tüm paranızı çekip harcamayın. Yatırımınızın katlanarak büyümesine izin verin. Zengin olmanın en kolay yolu sabırla yatırım yapmak.

İşte ruh sağlığına iyi gelen 9 şeyİşte ruh sağlığına iyi gelen 9 şeyİyi hissetmenin en önemi adımı, ruh sağlığınıza dikkat etmek. Kendinizi zihinsel olarak sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak pek çok şey var.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800