Tez yazma ciddi bir sektör haline geldi. Üstelik fiyatlar 3 bin liradan başlıyor...

Üniversitelerin lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik olan bu sektörün büyüme hızı inanılmaz. Fiyatlar 100 bine kadar çıkıyor.

1 8 SEKTÖRE DÖNÜŞTÜ

Habertürk gazetesinden Yusuf Doğan’ın haberine göre adına ister akademik danışmanlık deyin, ister parayla tez yazmak ya da ödev veya proje hazırlamak ama bu sektör artık ciddi boyutlara ulaştı.

2 8 TEZ YAZMAK DEĞİL DANIŞMANLIK YASAL
TEZ YAZMAK DEĞİL DANIŞMANLIK YASAL

Kayıt dışı olduğundan dolayı rakamlar tam bilinmese de okul yakınlarındaki kırtasiyeler, fotokopiciler ve özellikle internet işin merkezinde.

3 8

Tez danışmanlığı firması olarak kendilerini tanımlayan bu şirketler genelde işi mail üzerinden ve internet ortamından yapıyor.

4 8 HABERTÜRK MUHABİRİ HİZMETİ DENEDİ
HABERTÜRK MUHABİRİ HİZMETİ DENEDİ

Habertürk muhabiri “Yeni Medya Bağlamında Türkiye’de Yazılı Basın” konulu 80 sayfa gazetecilik yüksek lisans tezi yazdırmak istediğini söyleyerek bu şirketlerden biriyle görüşmüş. Karşısına çıkan kişi önce bir arama yapacağını söylemiş ve elindeki akademisyenler arasında bir arama yapmış.

5 8

1 saat sonra arayıp tezin 2 ayda teslim olacağını, 3 aşamada yazılacağını ve sayfa başı 40 TL’den 3200 TL istediğini söylemiş.  Diğer aradığı internet siteleri de 3 bin ve 2 bin 750 lira olarak fiyat vermiş.

6 8

Lisans için sayfası 15 TL yüksek lisans için 30 TL’den başlıyor. Yusuf Doğan’ın haberine göre ortalama tez fiyatları ise şu şekilde:

Lisans tezleri ortalama 2-3 bin TL, yüksek lisans tezi 3 ile 101 bin arasında değişiyor. Doktora ve doçentlik tezleri ise 5-20  bin arasında değişiyor.

7 8 EN PAHALISI TIP

Tezin ücretini arttıran en büyük etkenler ise anket, yabancı kaynaklardan çeviri ve teslim süresinin uzunluğu. Tıp, matematik ve hukuk tezleri en pahalı olan alanlar. Yazılan tezi düzeltme, başka dile çevirme de yine verilen hizmetlerden bazıları.

8 8

Tez yazanlar arasında akademisyenler de var. Bu işi yapan bürolar var ve bunlar aylık 50 bin TL civarında gelir sağlıyor. Burada bizlerin aslında dikkat etmesi gereken bir başka konu var o da tez için danışmanlık hizmeti almanız normal ama başkasına yazdırmanız kendinizi kandırmaktan başka bir şey değil.

Yorumlar
Kalan Karakter 800