Eğer karikatüre gülüyorsanız, siz...

Viyana Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, karikatürlere ve kara mizaha gülen insanlarla ilgili ilginç bir araştırma ortaya koydu.

Viyana Tıp Fakültesinden 14 bilim insanın yaptığı araştırmanın sonuçları Cognitive Processing dergisinde yayımlandı.

Araştırma çerçevesinde 76'sı kadın, ortalama 33 yaşında 156 katılımcıdan, Uli Stein'in Black Book adlı çalışmasında yer alan kara mizah örneği 12 karikatürden aldıkları hazzı ve kavrayışlarını derecelendirmeleri istendi. Bu derecelendirmeleri değerlendiren bilim adamları, katılımcıları üç farklı gruba ayırdı. 

Yapılan sözlü ve sözlü olmayan zeka düzeyi testlerinde, karikatürleri en iyi kavrayan ve en fazla beğenen grubun en yüksek puanları aldığı gözlendi. Araştırmada, şakadan anlayan ve kara mizahtan hoşlanan kişilerin daha zeki olduğu ortaya çıktı.

Çalışma, şakadan anlayan kişilerin, ani anlam kaymasını çok çabuk farkına vardığını ya da normalde bir arada olmayan sıra dışı bağlamları takdirle karşıladığını gösterdi.

Öte yandan ortaya çıkan sonuçlara göre, yaygın inanışın aksine kara mizahtan hoşlananların aksi ve agresif kişiliklere sahip olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadı.

Bilim insanlarından Ulrike Willinger, ekibinin elde ettiği bulguların, kara mizahı kavrama sürecinin, "karmaşık bir bilgi-işleme işi" olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Yorumlar
Kalan Karakter 800