Finansal Planınız Neleri İçermelidir?

İyi bir finansal plan neleri içeriyor gelin, birlikte bakalım.

İyi bir finansal plan neleri içeriyor gelin, birlikte bakalım.

1. Finansal sağlık

Bu bölüm mevcut durumunuza genel bir bakış sağlamalıdır. Net değeriniz (toplam varlıklarınız eksi toplam borcunuz), bütçeniz ve nakit akışınız gibi ayrıntıları içerebilir.

2. Risk

Bu bölüm, hedeflerinize ulaşmanızı engelleyebilecek gizli tehlikeleri ve kendinizi korumak için neler yapabileceğinizi özetlemektedir. Başka bir deyişle, sigorta, kiracılar, ev sahipleri ve ihtiyaç duyabileceğiniz diğer her türlü teminatı içermelidir.

3. Yatırımlar

Bu bölümde portföy performansı ve ödül, stres testleri, yatırım seçenekleri ve hedef puanına ulaşmak için gereken riskli konular ele alınmalıdır. 

4. Emeklilik

Yatırım bölümüne benzer olmasına rağmen, burada emeklilik planlamanıza daha derin bir dalış yapıyoruz. Harcama hedeflerinize ulaşmak için yeterince tasarruf ediyor musunuz? Emekli olmak için ne kadar paraya ihtiyacınız var? Tüm bunları belirleyip, adımlarınızı planlı atmanız gerekir.

5. Vergiler

Farkında olmayabilirsiniz, ancak gelirinizin büyük bir kısmı banka hesabınıza herhangi bir para girmeden önce vergi faturanıza gider. Finansal planlamacılar bu bölümü vergi yükünüzü azaltmak için kullanır, böylece hedeflerinize ulaşmak için daha fazla paranız kalır.

6. Eğitim planlaması

Kariyerinizi değiştirmek için okula geri dönmeyi mi planlıyorsunuz, yoksa borçsuz olarak mezun olmaları için çocuklarınızı okula mı göndermek istiyorsunuz? Öyleyse, şimdi planlamaya başlamanız gerekecek. İşte bu bölümün kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Kaynak: https://dollarsprout.com/what-is-a-financial-plan/

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store