Bankalarda Para Unutanlara Müjde!

10 yılı aşkın süredir bir bankada hesabınız bulunuyorsa ve hiç işlem yapmadıysanız 15 Haziran 2016’dan sonra paranız devlete geçebilir. Türkiye Bankalar Birliği, unutkanlar için açtığı web sitesinde vatandaşlar hesaplarını kontrol ederek kapatabilecek. Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, zaman aşımına uğramış mevduat, emanet...

10 yılı aşkın süredir bir bankada hesabınız bulunuyorsa ve hiç işlem yapmadıysanız 15 Haziran 2016’dan sonra paranız devlete geçebilir. Türkiye Bankalar Birliği, unutkanlar için açtığı web sitesinde vatandaşlar hesaplarını kontrol ederek kapatabilecek.

Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakların listesini www.zamanasimi.org/tbb adresinde yayımladı.

Vatandaşlar, Mayıs 2016 sonuna kadar zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını site üzerinden kontrol edebilecek. Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2016 tarihine kadar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvurabilecek.

Bankalardaki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklar on yıl içinde aranmadıkları takdirde 5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre zaman aşımına tabi oluyor. Zaman aşımına uğrayan hesaplar, gelir kaydedilmek üzere Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrediliyor.

Vatandaşlar zaman aşımına uğrayan hesapları olup olmadığını TBB’nin her şubat ayında aktif hale getirdiği internet sitesinden sorgulayabilir, dilerlerse hesaplarını kapatabiliyor.

Detaylı bilgi ve sorgulama yapmak için: www.zamanasimi.org/tbb

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store