Bebeğin İlk Yıllarında En Çok Karşılaşılan Masraflar

Bir bebek sahibi olmaya karar verdiniz; tebrikler! Artık daha mutlu bir ilişkiye adım atmış olacaksınız. Bu harika ve dünyanın en güzel duygusu! Ancak, karşınıza çıkacak yeni masraflara karşı da önlem almanız iyi olacak...
Bebeğin İlk Yıllarında En Çok Karşılaşılan Masraflar

Bebekle ilgili masrafları düşününce ilk başta akıllara doğum masrafı geliyor. Bu durum doğum yapacağınız yere göre farklılık gösteriyor. Eğer özel bir hastanede doğum yapmaya karar verdiyseniz bu masraflar biraz daha artacak. Daha rahat edebilmek için önceden para biriktirmeniz şart.

Doktor Masrafları

Dünyaya gelen her çocuk belli aşıları olmak zorunda. Bu aşıların yanına rutin kontrol de eklenince masraflar gittikçe artıyor. Bu aşıları devlet hastanelerinde de yaptırmanız mümkün. Fakat bunun için önceden sıra almanız gerekiyor. Neredeyse her ay olan bu aşılar ve kontrolleri masraf listenizde düşünebilirsiniz.

Mama Masrafları

Bebekler dünyaya geldiği zaman ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi tavsiye ediliyor. Bazen öyle durumlar oluyor ki, anne süt veremiyor ve bebek ek gıdaya başlıyor. Bu ek gıdalar, marketten alınan gıdalarla sağlanıyor. Hayli pahalı olan bu gıdalar çocuklarınızı anne sütü gibi beslemeye çalışıyor. Eğer sütünüz gelmiyorsa yapacağınız hiçbir şey yok. Maalesef ek gıda almak durumundasınız.

En Pahalısı Bebek Bezleri

Bebeklerin en masraflı kısımları bezleri. Bebek bezleri markadan markaya farklılık gösterse de 1 hatta 2 yıl boyunca onu almak zorundasınız. Bebek bezleri aylara göre farklılık gösteriyor. Yani daha önceden tek bir aya depo yapmanızın pek bir mantığı olmuyor. Fakat kimi zaman bebek bezleri indirime giriyor. Hamile olduğunuz dönemde olsanız bile indirimde olan bebek bezini kaçırmamanızda fayda var.

Kıyafetler

Bebeğin büyümesi yavaş yavaş masrafların da artması demek. Bebeğinize 15 gün önce aldığınız kıyafetler bile  bir anda küçük gelebilir. Bunun için sürekli bebek kıyafetlerinizi yenilemeniz gerekiyor. Fazla üretilmediği için diğer kıyafetlere göre daha pahalı olan bebek kıyafetlerinin önüne geçmeniz mümkün. O da değiş - tokuş yapan ve bebeğinizin ayını atlatan birini bulmanıza bağlı.

Çalışan Kişilerseniz...

Herkes çocuğu büyürken yanında olmak her anına şahit olmak ister ama bu günümüz koşullarında pek mümkün olmuyor. Bebeğinizin geleceğini temin altına almak için çalışmanız gerekiyor. Akıllara 'ben çalıştığım zaman bebeğe kim bakacak?' sorusu geliyor. Eğer yakınınızda anneanne ve babaanne yoksa mecbur olarak dadı tutacaksınız.

Düşündüğünüz zaman bir bebek dünyaya geldiği andan itibaren masrafları da başlıyor. İyi planlama yapıp sorumluluk almaya karar verdiğiniz andan itibaren bebek sahibi olabilirsiniz. Unutmayın size bağlı dünyaya gelen bir canlı. Onu en iyi şartlarda yetiştirmek yine sizin elinizde.

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol