Uçak Bileti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Uçak bileti satın alırken hangi hatalardan kaçınmalısınız? Nelere dikkat etmelisiniz? İşte cevabı.

Bir dahaki sefere uçağa bindiğinizde, biletinize ne kadar para harcadığınızı düşünün ve ardından yanınızdaki kişinin ne kadar ödediğini tahmin etmeye çalışın. Fiyatlar çok farklı olabilir. Bunun nedeni, 2 milyondan fazla aboneye günlük uçak bileti fırsatları gönderen Portland, Ore merkezli bir haber bülteni olan Scott's Cheap Flights'ın kurucusu ve CEO'su Scott Keyes'e göre uçak bileti fiyatlarının "benzersiz bir şekilde değişken" olması. Keyes, iyi fiyat bulmanın başlı başına bir sanat haline geldiğini söylüyor.

Keyes, CNBC Make It'e "Uçak bileti, satın aldığımız hiçbir şeye benzemiyor" dedi. "Benzersiz fiyatlı. Diğerleri gibi değil ve sonuç olarak belirsizlikle karşı karşıya kalıyoruz."

Aynı koltukların ertesi gün 250 dolara gittiğini görmek için 500 dolara bir gidiş-dönüş uçuş satın alabilirsiniz. Ya da fiyatın düşeceğini umduğunuz için 500 dolarlık bu uçuşu almayı ertelersiniz ve sonunda fiyatın 750 dolara yükselmesini izlersiniz. 

Keyes, "Kimse pahalı uçuş rezervasyonu yaptırmayı amaçlamaz" diyor. Ancak "Pahalı uçuşlar için rezervasyon yaptırıyoruz."

Bunun nedeni, çoğu zaman insanlar daha iyi karar vermelerine rağmen satın almaktan kaçınırlar veya irrasyonel düşüncelerin kontrolü ele almasına izin verirler. Burada, uçak bileti arayan tüketicilerde etkili olan birkaç psikolojik ve zihinsel önyargıyı inceliyor:

Ertelemeyin veya hayali düşüncelere dalmayın 

Uçak bileti ararken yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri, koltuklarınızı almak için son dakikaya kadar beklemek, fiyatların düşeceğini ummak. Bu, çerezlerinizi temizlemek veya özel bir tarayıcı sekmesinde arama yapmak gibi taktiklerle birlikte, Keyes'in "hayali düşünce" dediği şey. 

Keyes, "Bir indirim olacağı umuduyla son dakikaya kadar beklemek, uçuşları ucuzlatmaya yaramayacak." diyor. "O dönemde uçuşların neredeyse kesinlikle daha pahalı hale geleceği gerçeğiyle gerçek bir ilişkisi yok ve sonuç olarak fazla ödeme yapmanız gerekebilir."

Kendinize bir uçuş bulmak için bolca zaman ayırdığınızda fiyatların ucuzlayacağını gerçekçi bir şekilde umabilirken, kalkış tarihiniz yaklaştığında bu umuda tutunmamanız gerektiğini söylüyor.

"Ucuz son dakika yedek uçuşlarının dönemi artık geçti" diyor.

Uçak bileti aramak endişe uyandırabilir ve süreci erteleme dürtüsü cazip gelebilir. Keyes, "Goldilocks penceresi" olarak adlandırdığı ve uçuşlarda en iyi oranların bulunma eğiliminde olduğu dönem olarak öne sürdüğü dönemde arama yapılmasını öneriyor. Seyahat tarihinden çok önce değil, çok yakın da değil, diyor.

İç hat uçuşları için Keyes, Goldilocks penceresinin genellikle seyahat tarihlerinizden bir ila üç ay önce olduğunu söylüyor. Uluslararası uçuşlar için, zamanın iki ila sekiz ay öncesidir.

Keyes, "Çoğu havayolu, uçuşlarını seyahatten 12 ay önce satmaya başlar" diyor. Ancak uçuşlarınızı bir yıl önceden rezerve ederseniz, bunların fiyatları genellikle iyi olmaz” dedi.

Geçmişte ne ödediğiniz konusuna takılmayın ya da bilinçsizce satın almayın

Birçok gezgin, satın alma kararlarını son seyahatleri için ödedikleri fiyata dayandırır. Keyes, kulağa bariz gelme riskini göze alarak, bunun yerine en iyi fiyatların gerçekte ne olduğuna odaklanmanız gerektiğini söylüyor.

Örneğin, 2011'de Paris'e gidiş-dönüş 1.000 dolara uçtuğunuzu varsayalım. Şimdi geri dönmek istiyorsunuz ve 1.100 dolara çok benzer bir fiyata benzer uçuşlar görüyorsunuz.

Keyes, "Tamam, geçen sefer ödediğim bu kadardı, bu oldukça iyi bir fiyat" diyebilirsiniz, ucuz uçuşların her zaman ortaya çıkacağını düşünmeden," diyor Keyes. “Zaman ve sabır ile, şu anda 600 doların altında bir fiyata ABD'nin herhangi bir yerinden Paris'e gidiş-dönüş bir uçuş bulabilirsiniz.”

Benzer şekilde, belirli bir uçak bileti ücretinin birkaç hafta boyunca aynı fiyatta durduğunu görebilir ve bunun gideceği en düşük fiyat olduğunu varsayabilirsiniz. Keyes, bunun bir hata olduğunu söylüyor: "Uçak bileti uzun bir süre aynı yerde kalabilir ve birdenbire düşebilir."

Keyes, insanların fiyatın daha da artacağından korkarlarsa pahalı bir uçak bileti almaya istekli olduklarını söylüyor. Bunun psikolojik bir nedeni var: Nobel ödüllü ekonomist Richard Thaler'in araştırmasına göre, insanlar kazançlardan olumlu duygular elde ederken, kayıplardan iki kat daha fazla olumsuz duygu elde ediyor.

Keyes, uçak bileti bağlamında bunun, gezginlerin en azından fiyat artışlarından kaçındıklarını düşündüklerinde daha iyi fırsatları kaçırabilecekleri anlamına geldiğini söylüyor. "Diyelim ki 1.500 dolar'lık bir Paris uçuşuna bakıyorsunuz. Bu çok kötü bir fiyat, ancak artacağından endişe ettiğiniz için o uçuşu rezerve edebilirsiniz," diye açıklıyor.

En son seyahatinizi referans alarak ona güvenmeyin.

Goldilocks penceresinde güvende olup olmadığınızı düşünün ve daha iyi bir fiyatı beklemek için kendinize izin verin.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılmalı? Özlem Denizmen programının ‘’Özlem’e Sor’’ bölümünde kredi kartından nakit çekmenin doğru olup olmadığını soran Tuğçe Hanım’ın sorusunu yanıtlıyor.

 

 

Etiketler Uçak Bileti
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store