Şanslı insanların fark etme yeteneği!

Prof. Richard Wiseman'ın The Telegraph'ta yayınlanan araştırması, şans kavramı hakkında ilginç bilgiler veriyor.

1 6 ŞANSLILAR VE ŞANSSIZLAR ARASINDA NE FARK VAR?
ŞANSLILAR VE ŞANSSIZLAR ARASINDA NE FARK VAR?

'Kimi insan hep doğru zamanda doğru yerde olduğunu halde neden bazı insanlar devamlı şanssızlıklarla boğuşuyor?'sorusundan yola çıkan Prof. Richard Wiseman, kendini şanslı ve şanssız hisseden insanları bir araya toplayıp, uzun yıllar boyunca onları gözlemleyerek araştırma yaptı. 

“İnsanlar neden şanslı ya da şanssız olduklarını bilmiyorlar ancak düşünceleri ve davranışları, bu durumu açıklıyor. Bir şans ya da bir fırsat gibi görünen durumları düşünelim. Şanslı insanların bu tür fırsatlarla sürekli karşılaşmalarına karşılık, şanssız insanlar bunlarla hiç karşılaşmazlar. Bu durumun, insanların söz konusu fırsatları fark etme yetenekleri arasındaki farklılıklardan mı kaynaklandığını bulmak için basit bir deney yaptım.”

2 6 ŞANSLI İNSANLARIN FARK ETME YETENEĞİ VAR

“Hem şanslı, hem de şansız insanlara bir gazete verdim ve onlardan gazeteyi iyice inceleyip içinde ne kadar fotoğraf olduğunu bana söylemelerini istedim. Gazetenin ortalarında bir yere, üzerinde şu not yazılı olan büyük bir mesaj yerleştirdim: “Deney görevlisine bunu gördüğünüzü söyleyin; 250 dolar kazanın.” Bu mesaj, sayfanın yarısını kaplıyordu ve yüksekliği 5 cm’in üzerinde olan bir fontla yazılmıştı. Herkesin yüzünü sabit bakışlarla süzüyordum. Şanssız insanlar bunu fark edemezlerken, şanslı insanlar hemen fark ettiler.”

3 6 ŞANSSIZ OLMAYI BELİRLEYEN ETKENLER NELER?

"Şanssız insanlar, genel olarak şanslı insanlardan daha gergindirler. Bu endişeli ruh hali, beklenmeyeni fark etme yeteneklerine zarar verir. Sonuç olarak fırsatları kaçırırlar. Çünkü başka bir şeyi aramaya aşırı odaklanmışlardır."

"Partilere, mükemmel eşlerini bulma düşüncesiyle giderler, bu yüzden de iyi arkadaşlar edinme fırsatlarını kaçırırlar. Belli iş ilanlarını bulmaya kararlı bir biçimde gazeteleri incelerler ve diğer iş olanaklarını kaçırırlar. Şanslı insanlar, daha rahat ve açıktırlar. Dolayısıyla, yalnızca aradıklarına değil, orada ne olduğunu da görürler. Araştırmam sonuç olarak şunu gösterdi:”

4 6 ŞANSLI OLMAYI BELİRLEYEN ETKENLER NELER?

“Şanslı insanlar, dört ilke sayesinde şanslarını yaratırlar:

- Şans fırsatlarını yaratma ve fark etme konusunda beceriklidirler.

- Sezgilerini dinleyerek şanslı kararlar verebilirler.

- Olumlu beklentiler sayesinde doğru çıkan tahminlerde bulunurlar.

- Şanssızlığı şansa dönüştüren esnek bir yaklaşım benimserler.

Çalışmanın sonuna doğru, bu ilkelerin, şansı yaratmada kullanılıp kullanılamayacağını merak ettim. Bir grup gönüllüden bir ay boyunca, şanslı bir insan gibi düşünüp davranmaya yardımcı olacak egzersizler yapmasını istedim.”

5 6 ŞANS FIRSATINI FARK ETMEK ÖNEMLİ

"Bu egzersizler, şans fırsatlarını fark etmeleri, sezgilerini dinlemeleri, şanslı olmayı ummaları ve şanssızlığa karşı daha esnek olmalarında onlara yardımcı oldu. Gönüllüler, bir ay sonra döndü ve neler olduğunu anlattılar."

"Sonuçlar, çarpıcıydı: Bu insanların % 80’i, artık daha mutluydu. Yaşamında daha çok tatmin oluyordu ve belki de en önemlisi, daha şanslıydı. Sonuç olarak, asla akla gelmeyecek “şans faktörü”nü bulmuştum."

6 6 WİSEMAN'IN ŞANSLI OLMAK İÇİN ÖNERDİĞİ DÖRT TEMEL İPUCU:

1- İçsel sezgilerinizi dinleyin. Normalde doğru çıkarlar.

2- Yeni deneyimlere ve normal rutininizi bozmaya açık olun.

3- Her gün birkaç dakikanızı iyi giden şeyleri hatırlayarak geçirin.

4- Önemli bir toplantı ya da telefon görüşmesi öncesinde kendinizi şanslı olarak hayal edin. Şans, çoğu zaman, doğru çıkan bir tahmindir.

Etiketler bereket şans psikoloji
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Duru Orunova
Bende hep piyasalarda şansız oluyorum ne yapsam piyasalarda şansım gelir ne yapmalıyım
Nazlı Başer
Haklıymış doğru şeyleri yazmış. Şans demek ne kadar doğru tartışılır. Lakin başarıya giden yolda sadece gülleri seçmek dikenleri es geçmeye benzettim. Maalesef merhaba şu var bizler sezgisel olanı seven insanlar olmayı başaramadık. Başkalarının aklı ile hareket etmek kolay olanı sevmek. Baskı altında hissettim demek belirleyici erken olmuş. Oysa karşındakini düşününce sana verdiği kararını sorgulama ya kalksak onun bilerek mi yoksa sezgisel olarak mı yönlendirme yaptığını anlamak zor gelir çoğumuza. Öğrenilmiş çaresizlik, kazanılmış umutsuzluk kimlerin eseri o akıl verip fikirleri ile hareket ettiklerimiz yüzünden bu hale getiren yine kendimiz gibi insan değil mi. Lakin biz bu kafayla devam ettiğimiz sürece hep şanssız insanlardan olacağız.