Mutfakta Tasarruf Yöntemleri

Hangimiz mutfak harcamalarımızın ev bütçesinde çok önemli bir kalem olduğunu inkâr edebilir? Hatta birçok evin bütçesinde masraf kalemlerinin başında gelmesi büyük olasılıktır. Çoğu zaman gazetelerde 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı şu kadar liraya yükseldi diye haberler görürüz.

İyi ve kaliteli beslenme, bir insanın en hayati olgularından biri. Dengeli ve kaliteli beslenmek, hem çocuklarımızın sağlıklı gelişiminde, hem kendimizin hayatını idame ettirmesinde belki de en önemli faktör. Peki, nasıl yapacağız?


Dengeli ve kaliteli beslenirken, aile bütçemizi nasıl rahatlatacağız? Bugün size bununla ilgili birkaç tane pratik ve kolay uygulanabilir tüyo vermek istiyorum.  Daha fazla lafı uzatmanın gereği yok, işte tüyolar…

AİLE BÜTÇESİNE KATKI SAĞLAYAN MUTFAK TÜYOLARI

- İyi ve kaliteli yemek taze ve mevsiminde malzeme kullanılarak yapılır. Yani menülerinizi hazırlarken mevsim sebzelerini kullanın. ( Yazın karnıyarık, kışın kereviz ya da lahana gibi ) Mevsimi olmayan sebzeler her zaman normal fiyatının çok üstünde olur.

- Yapacağınız yemekleri mümkünse haftalık olarak planlayın. Yani haftalık menüler oluşturmaya çalışın. Menüleri oluştururken, protein, karbonhidrat, vitamin dengelerine önem verin. Plan yapmak bütçenizi kontrol edebilmek için çok önemlidir.

- Sebze meyve alışverişlerinizi mümkünse haftalık yapın. Büyük miktarda yapılan bu alışverişler, bozulma riski taşıdığından ziyana sebep olacaktır. En son istediğimiz şey kullanamadığımız malzemeleri çöpe atmaktır.

- Sebze meyve alışverişlerinizde semt pazarlarını tercih edin. Hem taze hem ucuz olacaktır.

- Dayanıklı mallar için büyük marketleri tercih edin ve mümkünse aylık alışveriş yapın. Yaptığınız menüler doğrultusunda liste hazırlayın ve bu liste doğrultusunda alışverişini gerçekleştirin.

- Gazetelerin verdiği süpermarket ekleri arasında mukayese yapın, süpermarket tercihinizi buna göre yapın.

- Özellikle pişireceğiniz Türk yemeklerindeki et, tavuk, kıyma gramajlarına dikkat edin. Bu ürünlerin miktarlarını fazla tutmak ne yemeğe lezzet katar, ne de sağlığınız için faydalıdır. 

- Haftada bir gün menünüze balık koymaya çalışın. Balıkların mevsimini takip edin, mevsiminde alınan balık pahalı değildir.

- Çiftlik üretimi olan balıkların fiyatları oldukça düşük. Bunları kullanmaktan kaçınmayın. Evde hazırlayacağınız çeşitli soslarla bu balıkları çok lezzeti hale getirebilirsiniz.

- Kullandığınız et, tavuk, balık gibi ürünlerin kemiklerini asla atmayın. Kaynatıp sularını deri dondurucuda uzun süre saklayabilirsiniz. Lezzetli ve besleyici çorbalar ve soslar için idealdir.

Lezzetle kalın…


Konuk Yazar: Memet ÖZER

Etiketler para ipuçları
Yorumlar
Kalan Karakter 800