Para Kaybetmenizi Önleyecek 5 Alışkanlık

Gün içinde ihtiyacımız olmayan nelere para harcıyoruz? Hayatımızdan neleri çıkarsak ya da değiştirsek kazanırız? Gereksiz harcamalardan kaçıp para kaybetmemizi önlemek için neler yapmamız gerekiyor?
Para Kaybetmenizi Önleyecek 5 Alışkanlık

Para su gibi akıp gidiyor, nereye gittiğini bile bilmiyoruz. Oraya 3, buraya 5 derken hesapsızca para kaybediyoruz. Hatta bazen, bile bile, farkında olarak büyük ama gereksiz harcamalar yapıyoruz. Peki, parayı nasıl elimizde tutacağız?

Bütçe Yapın!

Para kaybetmemek ve harcamalarımıza dikkat etmek için öncelikle bütçemizi iyi analiz etmemiz gerekiyor. Kendinize aylık bir bütçe belirleyin. Her ay ödeme yapmanız gereken yerleri belirleyin. Ödemelerinizi yaptıktan sonra kalan paranızı nasıl harcayacağınıza karar verin. Ve alışveriş yaparken iki kere düşünün; buna ihtiyacım var mı? Alacağınız her üründe iki kere düşünmeniz size boş yere para kaybettirmeyecek.

Hedef Belirleyin!

Bütçenizi belirledikten sonra yapacağınız şey hedef belirlemek. Mesela, ‘ben her ay belirlediğim miktarda para biriktireceğim 6 ay sonunda ise istediğim dil okuluna gideceğim’ diyebilirsiniz. Bu sizi hem motive edecek hem de para biriktirmenizi sağlayacak.

Kredi Kartı Kullanımınıza Dikkat Edin!

Elinizde para olmayınca harcaması daha kolay oluyor. Mesela kredi kartıyla alışveriş yaptığınız zaman ne kadar harcadığınızın farkına varamıyor olabilirsiniz. Kredi kartı doğru kullanıldığında pek çok avantaj sağlıyor ama doğru kullanılmazsa bütçeyi sarsabiliyor. Belki de gereksiz harcamalar yaparak diğer aylara sarkıtıyorsunuz bu da sorumluluğunuzu öteki aya taşıyor. O yüzden kredi kartıyla harcama yapmadan önce iyi plan yapın. Her ay ekstrenizi inceleyin, gereksiz harcamaları görün.

Lüks Harcamalardan Kaçının!

Sizin birinci hedefiniz para kaybetmemek. Onun için lüks harcamalardan kaçınmaya çalışın. İyi bir araştırmayla ihtiyacınız olanın en uygun fiyatlısını bulabilirsiniz. İhtiyacınız değil mi? O halde neden alacaksınız? Bu yapacağınız harcama, hedefinizden uzaklaşmaya değer mi?

Biriktirmeye Odaklanın!

Biriktirdiğiniz paranın size güven sağlayacağını aklınıza yazın. Düşünün acil bir durum oldu ve çalıştığınız kurumdan hızlıca ayrılmak zorunda kaldınız ve bir süre daha işe dönemeyeceksiniz. Ama durun, siz geçen bir yıl içinde ihtiyaçlarınız dışında harcama yapmadınız ve en azından sizi güvende hissettirecek kadar biriktirdiniz. Bu güveni hissetmek bile tasarruf yapmak için birebir. Deneyin ve görün!

Yorumlar Üye girişi
1000
*
*
*
* Mesajınızın sorumluluğu size aittir
Benzer Haberler
listelemeye devam et
Üye Ol