Para biriktirmek için önce bütçe yapmak gerek!

'Zaten gelen gidiyor niye bütçe yapayım?' demeyin. Bütçe ile bugününüzü anlarsınız, yarınınızı planlarsınız. Para biriktirmek için önce bütçe yapmak gerekir.

1 9 NEDEN BÜTÇE YAPMALIYIZ?

Gelirimiz belli ama ya giderlerimiz? Bunu bilmek için mutlaka yazmamız gerekiyor. Gelirinizi kontrol etmeniz, harcamalarınızın nerelere ne kadar gittiğini görmeniz için yazının sonunda bir tablo bulunuyor. Gelirinizi bu bütçe kalemlerine dağıtın. Bakalım en fazla harcama hangi bütçe kalemize gitmiş.

2 9 İSTEK Mİ İHTİYAÇ MI?

Bütçe yaparken harcamalarınızın nerelere gittiğini yazın. Hangi harcamalarınızın İhtiyaç, hangi harcamalarınızın istek olduğunu görürsünüz. Eğer bütçeniz denkleşmiyor, borçlanıyorsanız harcamalarınızın birçoğu isteklerinizden oluşuyor demektir. Örneğin ikinci bir ayakkabı gibi.

3 9 NEDEN ÖNCE BİRİKİME PARA AYIRMALIYIZ?

Çünkü harcamalarımızı yapmadan hemen birikime para ayırmazsak para kalmıyor. Birikim yapılamıyor. Maaşınızı alır almaz en az yüzde 10’unu birikime ayırın. Birikimin doğru formülünü hatırlayın GELİR – BİRİKİM=GİDER

4 9 KİRANIZ GELİRİNİZİN YÜZDE 25’İNİ GEÇMEMELİ

Harcamalar içinde en çok kiraya gidiyor. Kiranız gelirinizin yüzde 25’ini geçmemeli. Eğer Konut kredisi alacaksanız aylık ödeyeceğiniz taksit gelirinizin yüzde 40’ını aşmamalı. Ev kendinizin ise veya aileniz ile yaşıyorsanız birikim oranını artırmalısınız.

5 9 GIDA HARCAMALARINIZ NE KADAR OLMALI?

Bütçe içinde ikinci en çok harcama yaptığımız kalem gıda. En çok isteklerimize harcama yaptığımız yerde gıda. Tasarruf yapacağımız para avına çıkacağımız kalem de gıda. Gıda harcamaları gelirimizim yüzde 20 sini geçmemeli. Mutfak alışverişlerinizi kampanyaları takip ederek düşürebilirsiniz. Tabi ki en çok da dışarıda yeme alışkanlığından hem sağlığınız için hem de cebiniz için vaz geçeceksiniz.

6 9 PARA AVINA HAZIR MISINIZ? FATURALARI GÖZDEN GEÇİRİN
PARA AVINA HAZIR MISINIZ? FATURALARI GÖZDEN GEÇİRİN

Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, TV faturalarınızı düzenli olarak inceleyin. Özellikle cep telefonu ve internet sağlayıcılar yeni kampanyalar düzenliyorlar. Her ay kendi tarifenizle karşılaştırın. Elektrikten, sudan, doğalgazdan yapacağınız tasarruflarla bütçenize kaynak yaratırsınız.

7 9 ULAŞIM BÜTÇEMİZ NE KADAR OLMALI?

Ulaşıma gelirinizin yüzde 14’ünü ayırmalısınız. Arabanız varsa ve masrafları bu oranları aşıyorsa bir daha düşünün. Araba bütçeniz için istek mi ihtiyaç mı? Örneğin haftanın belirli günleri toplu taşıma kullanın.

8 9 TATİL İÇİN ÖNCEDEN BİRİKTİRİN

Tatil herkesin hakkı. Tatil için önceden biriktirin. Erken rezervasyon fırsatlarını takip edin. Uçak biletlerini promosyon zamanında çok ucuza alabilirsiniz.

9 9 ZAAFLARINIZDAN KURTULUN BÜTÇENİZİ DENGELEYİN

Bütçe açığının en önemli kalemi zaaflarımızdır. En büyük zaaf ise sigara alışkanlığı.

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Burak Burak
Karı koca çalışmadan geçinmek zor, onu kas bunu kas arkadaş bıktık vallahi. Adam diyor yarının garantisi bile yok, ama işte öylede olmuyor. Ama tatil ve seni eğlendirecek şeylerden kısamazsın. Yoksa depresyona girer çalışmak için yaşarsın, oysa yaşamak için çalışmalısın...
HARUN YILMAZ YILMAZ
iki çocuğumu haftada bir gün oyun parkına götürüyorum 100 lira gidiyor
oruç sari
engelliyim aldım mas 480 tl ve 900 cocuk yardımı evim kira benne yamalıyım evde 6 kisiyim 3 okuyor diyeri henüz 3 yasında yani evde calısan yok
aslı özlü
Tatil eğlence için 90 lira biraz az değil mi bu insan ya yaz tatiline gidecek ya sinemaya gibi bir durum oluyor . 3000 lira maaşa bu kadar olur diyorsanız ehh siz de haklısınız tabii :(