Pandemide Tatil Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Pandemi döneminde seyahat planlamanız tabii ki de eskisinden farklı olacak. Bazı kısıtlamalar nedeniyle belki de alışık olduğunuz şeyleri yapamayacaksınız. Ama her ne olursa olsun değişmeyen tek şey, izole de olsa, tatil için bütçe yapmamız gerektiğidir.

Pandemi döneminde seyahat planlamanız tabii ki de eskisinden farklı olacak. Bazı kısıtlamalar nedeniyle belki de alışık olduğunuz şeyleri yapamayacaksınız. Ama her ne olursa olsun değişmeyen tek şey, izole de olsa, tatil için bütçe yapmamız gerektiğidir.

Tatil bütçesi oluşturarak ve bu bütçeye sadık kalarak tatil sezonunun stresini atmaya yardımcı olun. Tatil harcama planına zaman ayırmak, fazla harcama yapmamanıza ve borcunuzu artırmanıza engel olur.

Tatil Gider Listesiyle Başlayın

Beklenen tüm tatil harcamalarınızın bir listesini yaparak başlayın. Bu size ödemeniz gereken şeyler hakkında temel bir fikir verecektir. 

Harcama Limitinize Karar Verin

Bu yıl tatil masraflarını karşılamak için ne kadar paranız olduğunu belirleyin. Bu tutarı düşünürken, yalnızca tatil için ayırdığınız parayı veya bütçenizde bulabileceğiniz fazladan parayı kullandığınızdan emin olun.

Her Kategoriye Para Atayın 

Bütçenizi bu tatil sezonunda sahip olacağınız farklı harcama kategorilerine göre bölün.

Her şeye ne kadar harcamanız gerektiğini bilmek, harcama yapmadan önce fikirleri daraltmanıza yardımcı olur.

Alışveriş Listesi Yapın

Tatil alışverişiniz için bir liste oluşturun. Her birey için fiyat aralığınızda bir veya iki fikriniz olmalıdır.

Satın Alma İşlemlerinizi Takip Edin

Tatil sezonuna başladıktan sonra, tüm harcamalarınızı takip edin. Bütçe yapmak için Moneye uygulamasını kullanın ki yanınızda size harcamalarınız konusunda uyarı verecek bir yol arkadaşı olsun. Ek olarak, tatille ilgili gezilerinizin ve diğer harcamalarınızın maliyetini de takip ettiğinizden emin olun, böylece gelecek yıl daha doğru bütçe yapabilirsiniz.

Unutmayın harcamalarınızı takip etmek, bütçenize bağlı kalmanın en büyük anahtarı. 

İpuçları

  • Aslında tatil alışverişi yaparken nakit ödeme sistemine bağlık kalmak doğru bir tercihtir. Çünkü tüm ödemeyi kredi kartıyla yapmak daha fazla harcama yapmanızı sağlar. Ama yeni normal ile değişen alışkanlıklar ve uymamız gereken prosedürler yüzünden kredi kartı kullanacağınız için dikkatli olmalısınız. Limitinizin belirli olduğu bir kart kullanın.
  • İndirimlerden yararlanın. Bu satışlar size çok para kazandırabilir. Listenizi ve satışları önceden gözden geçirmek, tasarruflarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.
  • Önceden tasarruf etmeye başlayın. Tatil harcamalarınızı karşılamak için her ay bir kenara para koyarsanız, zamanı geldiğinde tatil harcamalarınız hakkında daha az stres yaşarsınız. 
  • Ne kadar harcadığınızı görmek için geçen yılın bütçesine bakın ve hesap yapın. Böylelikle, bir sonraki yılın tatil harcamalarını karşılamak için her ay ne kadar ayırmanız gerektiğini görmüş olursunuz.

 

Para Biriktirmeye Başlamanıza Yardımcı Olacak Birkaç İpucu!Finansal hedeflerinize ulaşmak için her ay yeterince para biriktiriyor musunuz? Amacınız ister araba almak ister tatile çıkmak olsun, plan yapmak, her ay birikim hesabınıza tam olarak ne kadar para ayıracağınızı belirlemenize yardımcı olur.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store