Minimalist Milyarder Warren Buffett'ın Sahip Olduğu En Pahalı 6 Şey

Milyarder yatırımcı Warren Buffett, dünyanın en zengin adamlarından biri olmasına rağmen oldukça mütevazı bir hayat yaşıyor. Ve zengin biri olmasına rağmen, sahip olduğu en pahalı şeyler insanları şok edebilir.

Milyarder yatırımcı Warren Buffett, dünyanın en zengin adamlarından biri olmasına rağmen oldukça mütevazı bir hayat yaşıyor. Ve zengin biri olmasına rağmen, sahip olduğu en pahalı şeyler insanları şok edebilir.

Warren Buffett, kariyerine 11 yaşında borsada başladı. Omaha’nın Oracle’ı olarak bilinen Buffet, 1970’ten beri şirketi Berkshire Hathaway’in CEO’su olarak göre yapıyor.  Şu anda, 105,1 milyar dolarlık net değeriyle milyarderler listesinde onuncu sırada. Dünyadaki diğer CEO'larla karşılaştırıldığında Buffett, onca yıldır aynı evde yaşıyor, mütevazı araçlar kullanıyor ve kendisini basit teknolojilerle kuşatan basit bir yaşam tarzına sahip. Tutumlu bir milyarder olarak tanınan Buffett, kendisini mutlu eden sıradan şeylerle hayat sürmeyi seviyor. Çok fazla mega pahalı eşyaya sahip olmaması, listeyi daha da ilginç kılıyor. Warren Buffett'ın sahip olduğu pahalı şeylere bir göz atalım.

6. Kitaplar

Warren Buffett, kitapları en değerli varlıklarından biri olarak sayar. Koltuğunun yanında her zaman bir yığın kitap vardır. Bu da evinde geniş bir kütüphaneye sahip olduğu konusunda net fikir verir. Başarısının sırlarından biri, bir kişinin her sabah daha akıllı ve biraz daha akıllı uyanmasını sağlamak için her gün okumak. Blinklist’e göre, bir yatırımcı olarak kariyerinin ilk günlerinde Buffett her gün 600-1000 sayfa okurdu. Kitaplardan elde edilen bilginin, gelecekte getiri sağlayan bileşik faiz gibi oluştuğuna inanıyor.

 

5. Cep Telefonu

Dünyanın en zengin adamlarından biri olan Warren Buffett'ın Samsung SCH-U320 adlı 20 dolarlık telefon kullanması şaşırtıcı olabilir. Şirketi Berkshire Hathaway, Apple'ın 72 milyar dolara dönüşen %5,5 hissesine sahip. Mogul, 2020'de bir iPhone 11 satın aldı ve sonunda kapaklı telefonu kullanmayı bıraktığını iddia etti. Telefonu ek özellikleri ve kullanımlarından ziyade öncelikle arama yapmak için kullanıyor.

 

4. Özel Dikim Takım Elbiseler

Listede yer alan bir diğer özgün parça ise Warren Buffett'ın giydiği ve arkasında ilginç hikayeler bulunan özel yapım takımlar. Buffet, Çin seyahatindeyken, otel odasında takım elbisesinin ölçüleri alındı ve kendisine seçebileceği birkaç numune gösterildi. Daha sonra Çinli bir tasarımcı Madame Lee'nin ona bir takım elbise vermek istediği ortaya çıktı. İki takım elbise seçti ve daha sonra tasarımcıyla tanıştı. Özel kıyafetlerine binlerce dolar saçmayı seven milyarderlerin aksine, bugüne kadar sadece 700 ila 5.000 dolar arasında değişen 20 özel takım elbisesi var. 

 

3. Emlak

Oracle of Omaha, köklerine sadık kaldı. 1958'de 13.500 dolara güzel bir ev aldı. Şu anda evin 652.619 dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. İki evliliğinden sonra Buffett, evin hayatının üçüncü en iyi yatırımı olduğunu söylüyor. 6.570 metrekarelik evde beş yatak odası ve iki buçuk banyo bulunuyor. Ev, maksimum güvenlik için çitler ve güvenlik kameraları ile dolu. California, Laguna Beach'te de mülkü vardı; ancak 7,5 milyon dolara sattı. Mülkü merhum eşi Susie için satın almıştı.

 

2. Minimal Araba Koleksiyonu

Motor Biscuit tarafından belirtildiği gibi, Buffett 2014 Cadillac XTS'ye sahip. 2014 modelinin perakende fiyatı 44.600 dolar ile 69.095 dolar arasında. Buffett, eski arabasının üzerinde sadece 19.000 mil olduğu için arabasını sürmekte çok iyi değil. Cadillac'ı, 122.500 dolara açık artırmaya çıkaran Girls Inc. adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluşa bağışlamıştı.

 

1.Özel Jet

Listedeki en pahalı satın alma, Warren Buffett'e ait lüks bir özel jet. Berkshire Hathaway organizasyonu altında sahibi olduğu NetJets şirketinden satın alındı. Buffett mantıklı bir karar verdi ve kullanılmış Bombardier Challenger modelini 850.000 dolara satın aldı. Çeşitli yerlere çok sayıda seyahat ettiğinden, özel jete sahip olmak ona çok zaman ve para kazandırıyor. Başlangıçta The Indefensible (savunulmaz) olarak adlandırılan Buffett, Forbes tarafından belirtildiği gibi bir iş aracı olarak değerini fark ettirdikten sonra adını The Indispensable (vazgeçilmez) olarak değiştirdi. Yukarıda belirtilen harcamalarla bile, Buffett tüm net değerinin yalnızca %0.01'ini harcadı. Servetinin %99'unu hayır kurumlarına bağışlamayı planlıyor ve şimdiye kadar bunun 39 milyar dolarını bağışlamayı başardı. Buffett ayrıca, zor kazanılan paranın değerini anlamaları için her çocuğuna sadece 2 milyar dolar bırakacak.

Kaynak

Dünyanın En Zenginlerinden Olan Warren Buffet İle Yer Değiştirmek İster misin?Sufi Akademi’nin kurucusu ve başkanı olan Hakan Mengüç soruyor: ‘’Warren Buffet İle Yer Değiştirmek İster misin?’’ Cevabını yorumlara yaz!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store