Market Bütçenizi Nasıl Yarıya İndirebilirsiniz?

Mutfak giderlerinizin bütçenizdeki yerini kontrol etmek önemli. Market bütçenizi nasıl doğru bir şekilde yöneteceğinizi biliyor musunuz?

1. Evde Pişir

Ev yapımı yemeklerin dışarıda yemek yemekten daha ucuz olduğu bir sır değil ve herkes yemek yapabilir. Eğer yemek yapmayı pek bilmiyorsanız basit malzemelerle basit tariflerle başlamalısınız. Evde yemek pişirmek hesaplı olduğu kadar daha sağlıklı da.

2. Alışveriş Listesi Kullanın
 
Market alışverişi yaparken genellikle ihtiyacınız olandan fazlasını harcayabilirsiniz.  Yiyebileceğinizden fazlasını satın alıp ve genellikle ilk etapta satın almak istediğiniz şeyi unutuyorsunuz. Bir yapılacaklar listesinin görevlerinizi takip etmenizi sağlaması gibi, satın almanız gerekenleri takip etmeniz için bir alışveriş listesi zorunludur.

3. İndirim Kartlarından Faydalanın

Çoğu marketin ücretsiz bir indirim kartı, puan veya ödül kartı var. Bunlar sadece puan kazanmak için değil, alışveriş yaparken satış fiyatları ve diğer indirimler almak için de kullanabileceğiniz kartlar olur. Çoğu durumda, mağaza kartına sahipseniz, istediğiniz ürünleri indirimli fiyattan alabilirsiniz.

4. Market Araştırması Yapın

Her mağaza birbirinden farklı ve farklı kategoride ürünler satabilir. Bu yüzden etrafınızdaki marketleri iyi bilmeniz önemli. Her marketin kendine özel indirim günlerini takip etmek de market alışverişlerinizden tasarruf etmenizi sağlar.

5. Mağaza Broşürleri

Mağaza broşürleri mağazada nelerin satışta olduğuna dair özet bir görünüm elde etmenin harika bir yoludur, bu şekilde listenizdeki hangi öğelerin indirimli olduğunu belirleyebilirsiniz.

6. Mağazanın Kendi Markalarını Tercih Edin

Mağazanın kendi markasının ürünleri tartışmasız ticari mallardan daha ucuz olur ve ambalajı dışında kalitesi de diğer ticari ürünlere göre benzer olur. Bu ürünleri tercih etmeniz hiç kuşkusuz size kar sağlar.

7. Pazarlık Yapın ve İndirimlere Dikkat Edin

Mağazalarda ve marketlerdeki toplu alımlardaki ürünler için çeşitli kampanyalar görebilirsiniz. Bu tarz indirimleri değerlendirin ve pazarlık  yapma imkanınız varsa yapın.

8. Yiyeceklerinizi Nasıl Saklayacağınızı Öğrenin

Ürünlerinizin buzdolabında düzgün bir şekilde saklayamamanız sebebiyle bozuluyor olabilir. Bu da sizde sürekli market alışverişi ihtiyacını doğurabilir. Yiyeceklerin raf ömrü, buzdolabının ve dondurucunun doğru yerine yerleştirilmesi ile kesinlikle uzatılabilir. 

Ev kirası bütçemizin ne kadar olmalı?Yeni ev kiralayacaksanız, oturduğunuz evin gelirinize oranını ve kira artışından sonra kiranızın ne kadar olacağını mutlaka hesaplayın, bütçenizden şaşmayın.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800