Maddi ve manevi sahip olduklarınızın listesi!

Soğuk bir su misali vurun yüzünüze sahip olduklarınızı ve yıkayın tüm finansal huzursuzluklarınızı. İşte maddi ve manevi sahip olduklarınızın listesi...

YÜZLEŞİN VE SEVİNİN
YÜZLEŞİN VE SEVİNİN

Söz uçar, düşünce kaçar... Ama yazı kalır. Biz ne kadar iyi niyetle ara sıra düşünsek hissetsek de sahip olduklarımızı listeleyerek yazmanın ayrı bir gücü var.

Yüzleşin ve sevinin

Çözülmeyecek hiçbir para konusu yoktur. Siz yeter ki kendinizin gücünün farkında olun. Sahip olduklarımıza şükredelim, hazmedelim ki ondan sonra daha fazlasını istemeye hakkımız olsun.

Manevi sahip olduğumuz varlıklar, maddesel sahip olmak istediklerimize ulaşmanın temelini oluşturur.

MANEVİ SAHİP OLDUKLARIMIZ

1. Özgürlük: Şöyle bir etrafınıza, dünyanın haline, gökyüzüne sonra dünyada olan biten haksızlıklara bakın ve şükredin, özgürsünüz. Özgür irade gibisi yok. Tabii asıl mesele bunun kıymetini bilip doğru yönde kullanmakta, filozof Plato’nun dediği gibi ‘Kendisini yönetebilen dünyayı yönetebilir.’

HER İŞİN BAŞI SAĞLIK

2. Sağlık: ‘Her şeyin başı sağlık’ deriz zaten hep. Ama sabah akşam şükretmek gelmez pek aklımıza. Yemeğe oturunca yemek borumuzdan geçebiliyor diye düşünmeyiz. Ya da ruh sağlığımızın normal olmasına şükretmeyi düşünmeyiz bile. Bize verilmiştir ve sanki normaldir tüm bunlar... Ta ki bir yerimiz burkulana, acıyana ya da bir hastane ziyareti yapana kadar. Halbuki nimetimizdir hem beden hem ruh sağlımız.

EN BÜYÜK GÜÇ SEVGİ

3. Sevgi: Dünyadaki en büyük güçtür sevgi. Onsuz büyümek bir boşluk bırakır, ondan uzak kalmak insanın içini pırpırlandırır. Şifadır sevgi. Kılıçtır aynı zamanda. Ailemizi, yakın olduğumuz akrabalarımızı ve çok özel dostlarımızı listeleyelim. Onlarla olan ilişkilerimiz bizi hayatta dik ve diri tutar.

DEĞERLERİNİZİ LİSTELEYİN

4. Değerler: Her birimizin değerleri var. İnançlı olmak, ahlaklı olmak, dürüst olmak, cesaret, sadakat, samimiyet, paylaşmak, topluma geri vermek... Sizin değerleriniz her ne ise listeleyin. Biz bir inşaatsak bu değerler bizim kolonlarımızdır. Bizi hayat mücadelesinde başı dik tutarlar. Onlardan ödün vermemek, bizim özümüzle olan barışı simgeler.

FARKLI KILAN ÖZELLİKLER

5. Yetenek: Birçok size özgün yeteneğiniz var, sizi farklı kılan özellikler var. Örneğin; çok beceriklisiniz veya çok iyi saz çalıyorsunuz. Ya da bir konuda uzmansınız, ustasınız. Öyle bir şey ki bu, kimse sizden geri alamaz. Bunları listeleyin. Yeteneğim yok demeyin, hepimizin var.

EĞİTİM VE TECRÜBELER

6. Eğitim: İnsan bazen farkında olmuyor ama almış olduğunuz eğitim, diplomalar, tecrübe (bir konuda usta olmak için 10 bin saat harcamanız lazım denir) bunlar hepsi sizi güçlü kılması gereken konular. Bir gün işten çıkartılsanız da işler iyi gitmese de yetenekleriniz, eğitiminiz ve tecrübeniz sayesinde her şeye sil baştan başlayabilirsiniz öyle değil mi? O halde listeleyin bunları da.

ÇEVRENİN POZİTİF ETKİSİ

7. Çevre: İnsanın çevresi çok önemli. İş bağlantıları, ufkunun genişlemesi, pozitif hissetmek bunların hepsi çevre sayesine olur. İnsan, en yakın zaman geçirdiği beş kişinin ortalamasıdır denir. Sizin öyle ya da böyle oluşmuş bir çevre ağınız var. Bu ağdaki önem verdiğiniz, bağlı olduğunuz platformlar, üyelikler, ortamlar. Bunları listeleyin. Bu size güç verir. Gerektiğinde gidebileceğiniz yerler, kişilerdir. Manevi sahip olduklarımız bize özgüven verir. Özgüven ise cesaret. Cesaret ise hareket. İnsan isteyince yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Bir kişi yapabiliyorsa, hepimiz yapabiliriz. Siz buna inanın ve karar verin yeter. Daha bitmedi, maddi varlıkları da listeleyelim.

MADDİ SAHİP OLDUKLARIMIZ:

1. Ev: Bazılarınızın evi var. Peki değerini biliyor musunuz? Alt kat ya da yan binadaki ev kaça satılmıştı, işte oralarda birşey.

ARSA TARLA

2. Arsa/tarla: Bazen bir yerde duran bir arsamız veya tarlamız oluyor, hatırlıyoruz ama maddi anlamda bize nasıl bir güç kattığını hesaplamıyoruz. Sizin arsa veya tarlanız varsa değeri ne?

TİCARİ İŞLETME

3. Dükkan: Belki kirada bir dükkanınız ya da işlettiğiniz ticari bir işletmenin değerini biliyor musunuz? Satsanız ne eder? Hava parasını da katmayı unutmayın.

ARABANIZ VARSA DEĞERİNİ YAZIN

4. Araba: Otomobiliniz, cipiniz, motosikletiniz, minibüsünüç, otobüsünüz varsa bugünün şartlarında ne kadar bir değeri var? Çoğumuz bunu hesaplamayız. Halbuki satsanız bir değer.

ZİYNET EŞYALARI

5. Altın/mücevher: Düğünden, çocukların doğum ve sünnetinden biriktirdiğiniz takılar dahil altınlarınız var mı? Belki de yeni sistem bankada duruyor, dijital altınlarınız var. Toplam değeri ne eder? Ya mücevher ve değerli eşyaları da katsak?

FİNANSAL YATIRIMLAR

6. Finansal: Hisse senedi, bono, fonlar, bireysel emeklilik fonları... Toplam olarak finansal piyasalarda duran ne kadar birikiminiz var? Bugünkü değerini biliyor musunuz?

NAKİT PARA

7. Nakit: Toplam ne kadar nakdiniz var? Orada burada kıyıda köşede, mevduatta veya birine borç verdiğiniz, lira, döviz ne varsa bugün toplam değerini biliyor musunuz?

Özlem Denizmen yazdı...

Etiketler finansal huzur
Yorumlar
Kalan Karakter 800