Kendinize Bu 10 Yalanı Söylemekten Vazgeçin

Finansal hayatınız yolunda değilse, birikim yapamıyorsanız, bunun tek nedeni kenara koyacak paranızın olmaması olmayabilir. Belki de bu sorunun temelinde kendinize bile söylemediğiniz bir takım gerçekler olabilir.

1 10 Nasılsa emekli olmayacağım

Nasılsa emekli olmayacağım, hep çalışmaya devam edeceğim, o nedenle emekliliğim için çok da para biriktirmeme gerek yok.

Belki yaşınız henüz çok genç olabilir, belki de çalışmayı çok seviyorsunuz ve bu nedenle emeklilik döneminizle ilgili bir plan yapmak istemiyor olabilirsiniz. Ancak var olan bir gerçek var ki, insan yaşı ilerledikçe fiziksel olarak yorulmaya başlıyor. 

Fiziksel gerçekleri de göz önüne alın, nasılsa hayatınız boyunca çalışacağınız varsayımı üzerinden ilerlemekten vazgeçin ve biriktirmeye başlayın. Bunu, emeklilik için biriken para olarak düşünmek yerine gelecekte hayalinizdeki hayatı yaşamak için biriktirdiğinizi varsayın.

2 10 Vadeli hesabım paramı tutmak için en iyi yer.
Vadeli hesabım paramı tutmak için en iyi yer.

Bir çok kişi parasını vadeli hesapta tutmanın en iyi seçeneği olduğunu düşünür.  Ancak enflasyon gerçeğini göz önüne alacak olursanız, paranızın bir kısmını farklı yatırım araçlarında da değerlendirebilirsiniz.
İlk adım olarak kendi yatırım karakterinizi analiz edin. Bunu herhangi bir bankanın internet sitesi aracılığıyla da yapabilirsiniz. Sonra paranızın getirisini enflasyon oranlarını da düşerek hesaplayıp, gerçeklerle yüzleşin ve size uyan yatırım araçlarıyla tanışmaya başlayın.

3 10 Yatırım hem çok riskli hem de çok karmaşık.
Yatırım hem çok riskli hem de çok karmaşık.

İnsanlar genel olarak yatırım konusundan çekindikleri için bilmediklerini söylüyor ve nasılsa anlatılsa da anlamam diyerek sormaya da korkuyorlar.
Yatırım karakterinizi, yani huzursuz olmadan alabileceğiniz risk oranını öğrendikten sonra bildiğiniz, kendinize uygun yatırım araçlarını araştırmaya, soruşturmaya başlayın. Sonrasında bildiğiniz yatırım araçlarına ufak ufak yatırım yapabilirsiniz. Burada ana merkeziniz çeşitlendirmek olmalı. Tüm paranızı tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birkaç farklı yatırım aracına dağıtın.

4 10 Birikimimden bir miktar çeksem ne olur ki, nasılsa sonra yerine koyarım.
Birikimimden bir miktar çeksem ne olur ki, nasılsa sonra yerine koyarım.

Banka hesabınızda bir miktar birikiminiz olduğunda, nasılsa ilk fırsatta yerine koyarım diyerek buradan para alma düşüncesi daima mantıklı gelir.
Bu, acil bir ihtiyaç durumunda geçerli bir mantık olabilir ancak burada unutmamanız gereken en önemli husus, o paraya bir kez dokunduğunuz mu devamının gelme ihtimalinin yüksek olduğudur. Acil bir durum değilse ve bu birkaç günlük bir ihtiyaçsa, birikim hesabınıza dokunmak yerine ek hesabınızı kullanabilirsiniz. Yok ille de birikim hesabımdan alacağım diyorsanız da, geri ödemek konusunda kendinize verdiğiniz sözün arkasında durmalısınız. Aksi takdirde birikiminizin nasıl eridiğini siz bile fark edemeyebilirsiniz.

5 10 Sadece zenginler varlıklı olabilir.

Hatırı sayılır miktarda bir birikim sahibi olmak uzun bir yolculuk gerektirebilir ve bu yolculuk kimi zaman yorucu hale gelebilir. Unutulmaması gereken, birikim hayatınızın bütününde finansal güvenceyi sağlamak için attığınız bir adım.
Bu yolculuğu kısaltmak da sizin elinizde. Bunun için paranızın yattığı yerde büyümesini izlemek yerine, onun da tıpkı sizin gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz. Paranızın çalışarak elde ettiği getiri, birikimlerinizin kısa sürede büyümesine destek olacaktır.

6 10 Ev almayacağıma göre kredi skorumun bir önemi yok.

Kısa vadede bir ev alma planınızın olmaması kredi skorunu önemsememeniz için bir gerekçe olmamalı. Kredi skoru yalnızca ev alırken değil, her türlü finansal işleminiz için bakılan bir rapor. Aynı zamanda kimi bankada hali hazırda var, kimisinde yakın gelecekte olacak olan uygulamaya göre banka kredi ve hesap işlemlerinde kredi skorunuza göre size özel oranlar verilecek.
Hemen bugün kredi skorunuzu düzeltmeye başlayın. Bunun için kredi kartlarınızı, kredileriniz ve faturalarınızı düzenli ödemek önemli bir adım olacaktır.

7 10 Banka aradığında borcumu ödememi istiyordur diye cevap vermiyorum.
Banka aradığında borcumu ödememi istiyordur diye cevap vermiyorum.

Kimileri telefona bir kaç kez cevap vermediğinde bankaların kendilerini unutacağını varsayıyor. Ancak işin gerçeği hiç de öyle değil. Borcunuzu ödeyemediğiniz bir durumdaysanız panik yapmak yerine telefonu açın ve durumunuzu samimiyetle anlatın. Borcunuzu ödemek istediğinizi de ekleyin ve bu konuda size nasıl yardımcı olabileceklerini sorun.
Bankaların amacı sizi sıkboğaz etmek değil, parayı tahsil etmek, bunun için de pazarlığa açık olduklarını unutmayın.

8 10 Emeklilik maaşım bana yeter.
Emeklilik maaşım bana yeter.

Emekliliğimde nasılsa aktivitelerim, sosyal hayatım azalacak, alacağım emeklilik maaşım hayatımı idame ettirmeme yeter diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İş hayatınızın sona ermesiyle yeni hobileriniz olacak, çalışırken göremediğiniz yerlere gitmek ve yapamadıklarınızı yapmak isteyeceksiniz. Huzurlu ve keyifli bir emeklilik dönemi için emeklilik döneminizde bugünkü gelirinizin en az ¾’üne ihtiyacınız olacak. Bu nedenle bugünden itibaren emeklilik döneminiz için birikime başlamalısınız.

9 10 Nasılsa borçtan kurtulamayacağım, uğraşmama ne gerek var ki!

Tüketim ağırlıklı bir toplum içinde yaşadığımız gerçeğinin arkasına sığınıyor, sürekli borç yapıyorsanız ve bu durumdan kurtulmanızın imkansız olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu inancınızı sürdürmeniz sadece deliğinizin büyümesine yol açacaktır.
Durun, derin bir nefes alın ve borçlarınızla yüzleşin. Hemen bir kağıt kalem alıp tüm borçlarınızı yazın. En yüksek faizliden en düşük faizli olana doğru sıralayın ve en yüksek faizli olana her ay ödeyebileceğiniz en fazla parayı ödeyin. O bitinde diğeri… Biraz zaman alsa da borçlarınızdan kurtulabileceğinizi göreceksiniz. Elbette bu dönemde yeni borç yapmaktan uzak durmanız gerektiğini söylememe gerek yok.

10 10 Param yok ama bunu almak benim de hakkım!
Param yok ama bunu almak benim de hakkım!

Bir şey beğendiğinizde diğer insanlar gibi bunu almanın sizin de hakkınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Elbette siz de diğer herkesin hak ettiği her şeyi hak ediyorsunuz. Ancak burada kaçırmamanız gereken önemli bir nokta var. O da, asıl hak ettiğinizi finansal huzura sahip bir zihinle yaşamanız. Sakince oturun ve düşünün, anlık olarak beğendiğiniz bir ayakkabıya sahip olmak mı yoksa borcunuz olmadığını bilmek mi size daha büyük bir huzur veriyor. Karar sizin…

Yorumlar
Kalan Karakter 800