İlk kez maaş alacaklar ne yapmalı?

İlk kez maaş alacak, hiç kredi kartı kullanmamış bir kişi nasıl finansal özgür olur? Özlem Denizmen finansal refahın adımlarını sıraladı.

SORU: Yeni mezunum ve yakında ilk işime başlayacağım. Kredi kartı hiç kullanmadım ama işe başlayınca kullanacağım. Finansal açıdan rahat bir hayat yaşamak için ne önerirsiniz? Erdem

CEVAP: Harikasın, mezuniyetini ve ilk işini tebrik ederim. Pırıl pırıl gençlerden böyle güzel sorular alınca mutlu oluyorum.

  • Bütçe yap. Gelirini, giderlerini yaz, takip et, harcama alışkanlıklarını gözden geçir.
  • Nerelerden kısabileceğini açıkça görürsün. Giderler gelirinden fazlaysa dışarıda yemek yeme, abonelik, üyelik gibi zorunlu olmayan harcamaları bir süre için durdur. Sadece ihtiyaçlarına odaklan.
  • Maaşını alınca ilk olarak birikime ayır, hayatımızda enflasyon gerçeği var. Enflasyonu, faizi, doları kontrol edemeyiz ama bireysel bütçemizi edebiliriz. Birikimini yatırım araçlarında değerlendir. Paran da senin gibi çalışsın.
  • Yatırım hedefin ne? Acil durum fonu, yurtdışı tatiline gitmek, yeni bir eğitim almak, araba peşinatı… Hedefini belirle ve ona doğru ilerle.
  • Yatırım araçlarını araştır, öğren, kendine uygun portföy yap. Enflasyon dönemlerinde paranı boşta bırakma, erir. Çevrenden duyduklarınla değil, bilgiyle hareket et. Borsa, döviz, bireysel emeklilik sistemi, kriptolar… Paranı tek bir yere koyma. Gençsin, kendine uygun oranda risk al.
  • Hemen kredi kartı kullanmaya başla ki kredi notun oluşsun. Borcunun tamamını düzenli olarak öde. Hayatının bu dönemi ‘finansal itibar biriktirme’ dönemi. İleride evlilik, araba, ev almak için kredi notuna ihtiyacın olacak. Ona gözün gibi bak.
  • Mobil uygulamam Moneye’i indir. Paylaştığı bilgi, beceri ve yöntem mesajlarıyla finansal okuryazarlık yolculuğunda sana özel tavsiyeler al.
İlk maaşla ne yapmalı? İşte önerilerİlk maaşla ne yapmalı? İşte önerilerKazanılan ilk para en değerli paradır ve hayat boyu unutulmaz. Genellikle ilk maaşın bir bölümü yakın arkadaşlar ve aile üyelerine harcanır. Ama maaşınızın tamamını başkalarını mutlu etmek için harcarsanız, ilk maaşla yatırım fırsatını de kaçırmış olursunuz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800